Skip to main content
Home » Cyberbezpieczeństwo » Łańcuch dostaw jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo
e-biznes

Łańcuch dostaw jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo

łańcuch dostaw
łańcuch dostaw

Sprawna dostawa to gwarancja zadowolenia klienta.

Czesław Ciesielski

Manager/specjalista spedycji, transportu i logistyki z wieloletnim doświadczeniem, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku handel zagraniczny, pracował min.: C. Hartwig Gdynia SA w Gdyni, Poltrans GmbH w Hamburgu, Nosta Logistik Sp. z o.o. w Sopocie, obecnie jest specjalistą ds. spedycji i transportu w PISiL

W ostatnim czasie zauważyliśmy jednak wiele problemów związanych z terminowymi dostawami. W jaki zatem sposób możemy zapewnić sobie odpowiednie zaplecze, by nie dochodziło do opóźnień w transporcie? Jakie czynniki wpływają na spowolnienie dostaw?

Sprawny łańcuch dostaw – jak przekłada się na customer experience klienta?

Każde ogniwo w łańcuchu dostaw jest kluczowe, ponieważ wpływa to na terminowość dostarczenia danego produktu do klienta końcowego. Jest to istotne dla całej branży TSL. Jeśli mamy opóźnienia, czyli np. kongestie w portach (zwiększone natężenie ruchu – przyp. red.), klient końcowy otrzymuje swoje zamówienie znacznie później, co z kolei znacznie oddziałuje na customer experience, czyli jego pozytywne doświadczenia. Opóźnienia mają również wpływ na wzrost ceny – jeśli dane dobro jest rzadsze i jest większy problem z jego dostawą, przekłada się to na jego koszt. Ostatnie zawirowania w dostawach dotyczyły przede wszystkim transportu morskiego z Dalekiego Wschodu, ale nie tylko. Armatorzy skreślali ze swoich list wyjścia statków, co spowodowało również brak kontenerów. To z kolei sprawiało, że importerzy oraz eksporterzy nie mogli wysyłać swoich ładunków. Mieliśmy również do czynienia z sytuacją, gdy kontenery znajdowały się już w porcie, jednak nie można było ich odbierać ze względu na brak dalszych środków transportu i ograniczenia związane z odbiorem towarów.

Jaka jest rola sprawnego łańcucha dostaw?

Sprawny łańcuch dostaw odgrywa ogromną rolę, ponieważ jego zakłócenia oddziałują na całą gospodarkę – od wielkiego producenta, po zwykłego konsumenta. Przykładowo: w ostatnim czasie konsumenci mają problem z zakupem samochodu. Wcześniej auta były dostępne od ręki w salonie. Teraz musimy na nie czekać wiele miesięcy, co jest spowodowane nie tylko zakłóceniami w dostawach samych samochodów, ale też części od ich producentów. W efekcie konsument musi zapłacić więcej lub nie dostanie towaru takiej jakości bądź ilości, jakiej by oczekiwał.

Jak wybrać partnera logistycznego, na co zwrócić uwagę?

Zanim rozpoczniemy współpracę z danym partnerem, musimy sprawdzić opinię na jego temat. Musi być to solidna firma z odpowiednim zapleczem. W zależności od tego, co chcemy transportować, powinniśmy wybrać firmę, która ma doświadczenie oraz specjalizuje się w danej dziedzinie. Musimy się zastanowić, czy chcemy mieć do czynienia z mniejszą, czy większą marką. Zazwyczaj mniejsze firmy są bardziej elastyczne – łatwiej można pewne zmiany korygować na bieżąco. Większe firmy mają za to większe możliwości finansowe, co przekłada się np. na odroczenia płatności i zazwyczaj brak wymogu przedpłat, co w tym przypadku jest korzystne. Warto też wziąć pod uwagę fakt, czy będzie to stała współpraca, czy też sporadyczna. Najczęściej jednak wybierani są solidni, terminowi, duzi partnerzy logistyczni z odpowiednim wyposażeniem oraz o dobrym standingu finansowym. Oczywiście bardzo ważne jest, by firma ta miała odpowiednią kadrę, ponieważ w transporcie najważniejsi są ludzie.

Dlaczego tak istotny jest wydajny łańcuch dostaw dla e-commerce?

Klienci e-commerce są to odbiorcy oczekujący dostawy w krótkim czasie, bez wychodzenia z domu. Dlatego też każde opóźnienie w łańcuchu dostaw powoduje znaczne wydłużenie dostarczenia danego towaru, a co za tym idzie – wpływa na jakość usługi. Jest to najbardziej dotkliwe dla klienta końcowego oraz marki oferującej dany produkt. Odbiorca widzi efekt, czyli opóźnienie dostawy zamówienia, jednak nie wie, z czego może ono wynikać, obwiniając za to firmę, od której dany produkt zakupił.

Next article