Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już od 24 lat wspiera rodzime firmy na różnych etapach rozwoju. W tym roku zaplanowano wiele naborów, które mają na celu wsparcie rozwoju innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą PARP na 2024 rok.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
W kwietniu uruchomione zostaną nabory do działania „Granty na eurogranty”, którego celem jest wsparcie wzrostu innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich MŚP oraz organizacji badawczych poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach Unii Europejskiej zarządzanych centralnie. Z kolei w maju ruszy konkurs „Promocja marki innowacyjnych MŚP”. Działanie koncentruje się na promocji produktów marek polskich MŚP poprzez Brand Polskiej Gospodarki.
Program FENG wspiera wzmacnianie potencjału badawczego i innowacyjnego polskich firm. Pod koniec czerwca zostaną uruchomione kolejne nabory do „Ścieżki SMART”, która ma na celu wsparcie kompleksowych projektów z zakresu: prac badawczo-rozwojowych, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw.
Na pomoc z programu FENG będą mogły liczyć także ośrodki innowacji oraz klastry. W konkursie „Rozwój oferty klastrów dla firm” który ruszy w październiku, oferowane będzie wsparcie w zakresie zwiększania profesjonalizacji działalności koordynatorów ponadregionalnych klastrów wzrostowych oraz Krajowych Klastrów Kluczowych. Z kolei w ramach konkursu „Rozwój oferty OI dla firm” wsparcie będzie ukierunkowane na rozwój potencjału ośrodków innowacji o określonych specjalizacjach.
W drugiej połowie roku planowane są również kolejne nabory w ramach działania „Startup Booster Poland”. Zakłada ono wsparcie poprzez programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym dla startupów.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
W ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW) PARP planuje kolejne możliwości wsparcia dla sektora MŚP i jednostek samorządu terytorialnego. Uruchomione zostaną m.in. nabory do działania „Zrównoważona mobilność miejska” wspierającego kompleksowe projekty z zakresu ekologicznych, zintegrowanych systemów mobilności miejskiej.
W maju zaplanowano uruchomienie naboru „Wzornictwo w MŚP”. Konkurs przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, ma na celu wykorzystanie procesów wzorniczych poprzez opracowanie strategii wzorniczej i jej implementację w firmie. W czerwcu ruszy natomiast „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP”. To dwuetapowy konkurs, polegający na opracowaniu modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa na podstawie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym i wdrożeniu go w firmie.
Na pomoc z FEPW będą mogły liczyć także startupy. W ramach działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów” innowacyjne przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju otrzymają wsparcie poprzez programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym.
W sierpniu uruchomiony zostanie nabór do działania „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”. Konkurs skupia się na wspieraniu innowacyjności procesów produkcyjnych lub usługowych, zwiększaniu produktywności poprzez diagnozę cyfrowej dojrzałości i plan transformacji w kierunku Przemysłu 4.0.
Z kolei we wrześniu ruszy „Zrównoważona turystyka”. W ramach działania wspierane będą kompleksowe projekty obejmujące tworzenie ponadregionalnych szlaków turystycznych o najwyższym potencjale przyciągania turystów.
Więcej informacji o naborach znajduje się na stronie parp.gov.pl.