Transport samochodowy od kilkunastu lat opiera się na danych zbieranych z różnych systemów informatycznych.
Mateusz Zaleśny
Członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych
Systemy te generują bardzo dużą ilość danych z wielu źródeł. Ich zastosowanie w praktyce usprawnia znacząco pracę kierowców czy funkcjonowanie przedsiębiorstw, w których pojazdy są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej.
Duży odsetek firm korzysta z urządzeń telematycznych, które mają za zadanie optymalizować koszty przedsiębiorstwa związane z wykorzystaniem samochodów. Systemy te pomagają między innymi w wyborze najszybszej trasy, którą kierowca może pokonać, aby zrealizować zlecenie lub dowieźć ładunek na czas. Dane opierają się przede wszystkim na informacjach o drodze, udostępnionych przez podobne urządzenia zainstalowane w innych pojazdach lub telefony komórkowe używane jako nawigacja.
Urządzenia telematyczne zainstalowane w samochodach mogą być istotne dla pracy działu sprzedaży, który poprzez dostęp do lokalizacji pojazdów może określać region, który jest przypisany danemu sprzedawcy. Jednocześnie, po uzyskaniu informacji o miejscach, w których zatrzymywało się auto, pracodawca ma potwierdzenie, że jego pracownik odwiedził danego klienta lub wyjechał poza strefę przypisaną przez pracodawcę. Z rozwiązań lokalizacyjnych korzystają między innymi korporacje taksówkarskie, które na podstawie aktualnych danych o miejscu przebywania i dostępności danego pojazdu w pobliżu, wysyłają swoje taksówki do klienta. W taki sam sposób klienci mogą sprawdzić poprzez aplikację, w jakim miejscu znajduje się obecnie taksówka.
Podczas korzystania z urządzeń telematycznych pracodawca otrzymuje informację zwrotną o sposobie i stylu jazdy danego kierowcy, na podstawie której może wdrożyć dodatkowe procedury zwiększające bezpieczeństwo w firmowej flocie samochodowej. System ten, podłączony do szyny CAN samochodu, informuje również o zbliżającym się terminie wymiany oleju czy błędach, które wskazał komputer danego auta. Niektóre salony sprzedaży zapewniają swoim klientom pełen monitoring wskazań komputera pokładowego i telefonicznie informują właściciela o potrzebie wykonania przeglądu bądź naprawy auta. Tak duża ilość informacji wspomaga osoby zarządzające parkiem samochodów firmowych oraz zasobami ludzkimi w kwestii prawidłowego korzystania z majątku przedsiębiorstwa oraz efektywnej pracy.
Innym przykładem zastosowania systemów informatycznych korzystających z danych udostępnianych przez samochód jest system eCall. Od 1 kwietnia 2018 roku wszystkie nowe auta osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, które były homologowane po 31 marca 2018 roku, muszą być wyposażone w to rozwiązanie. Jest to ogólnoeuropejski system, powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach drogowych, wyposażony w kartę SIM, przez którą w przypadku zaistnienia zdarzenia, łączy się automatycznie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ma on za zadanie przesyłać jednocześnie informację o lokalizacji pojazdu, kierunku jego jazdy, rodzaju paliwa służącego do napędu oraz możliwej ilości przewożonych osób. Jest to doskonałe narzędzie, które ma na celu skrócenie czasu poinformowania odpowiednich służb o wypadku drogowym.
Zastosowanie danych w transporcie drogowym jest obecnie przyszłościowe i wielu producentów samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych, pracuje nad zaawansowanymi rozwiązaniami, które mają na celu jak największe zautomatyzowanie, a przez to optymalizację przewozów drogowych. W tym celu prowadzone są badania nad pojazdami autonomicznymi, które mogłyby poruszać się pomiędzy określonymi punktami bez obsługi kierowców.