Skip to main content
Home » Współpraca międzynarodowa » Spedytorzy potrzebują faktoringu
współpraca międzynarodowa

Spedytorzy potrzebują faktoringu

transport
transport

Transport i spedycja to specyficzna branża.

Jerzy Dąbrowski

Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów

W łańcuchu dostaw towarów na rynku krajowym i rynkach międzynarodowych jest kluczowym ogniwem. Na arenie europejskiej polscy spedytorzy są istotną siłą. To sprawia, że sektor ten ma znaczenie dla całej gospodarki. Zmaga się jednak z wieloma problemami, takimi jak: sezonowość i niestabilne prawo, zwłaszcza europejskie, a także wynikające z nich wahania płynności. W zmiennych warunkach rynkowych z pomocą przychodzi faktoring.

Transportowcy i spedytorzy mają istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Zdobyli też silną pozycję na rynkach międzynarodowych, zwłaszcza w Europie. Tu w łańcuchu dostaw towarów na obszarze niemal całego Starego Kontynentu stanowią obecnie jedno z kluczowych ogniw. To czyni ten sektor także ważnym pracodawcą. Obecnie zatrudnia on ok. 100 tys. kierowców.

Musi się jednak zmagać z wieloma problemami. Do najważniejszych należą kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej. Według szacunków zadłużenie sektora przekracza 0,5 mld zł. Perspektywy rozwojowe dla branży nie rysują się przy tym najlepiej także ze względu na niekorzystne zmiany w przepisach europejskich. Firmy transportowe i logistyczne mogą stracić na zmianach w zasadach delegowania pracowników. Branża w szczególny sposób jest też podatna na wahania koniunktury, zarówno w skali krajowej, jak i globalnej.

Brak środków obrotowych stanowi jedną z najbardziej dotkliwych przeszkód w prowadzeniu działalności. Tymczasem w sektorze tym szczególnie ważna jest konkurencyjność. Utrzymanie stabilności ekonomicznej ma wpływ na możliwość stabilnego pozyskania nowych klientów. Ci z kolei starają się dyktować przewoźnikom wysokie wymagania zarówno pod kątem kosztów wykonania usługi, jak również innych warunków umów, szczególnie związanych z terminami płatności.

Standardem w tej branży są 60-dniowe czy nawet 90-dniowe poślizgi z otrzymywaniem pieniędzy na konto. Tym samym usługodawcy niejednokrotnie muszą godzić się na kontrakty utrudniające swobodne funkcjonowanie. Niezależnie od wpływów muszą opłacać wynagrodzenia pracowników, ponosić koszty zakupu paliwa, użytkowania floty czy obsługi leasingowej.

Rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej firm z tego sektora, jest faktoring. Dziś udział faktoringu dla usług transportowych sięga niecałe 3 proc. obrotów rynku. Jednak oferta faktoringowa zyskuje na znaczeniu.

Faktoring dla transportu to usługa skierowana zarówno do przewoźników krajowych, jak i międzynarodowych. Przedsiębiorcy korzystający z faktoringu dla transportu otrzymują gotówkę zaraz po wykonaniu frachtu. Uzyskane finansowanie może być wykorzystane na dowolny cel np. płatności za paliwo, raty leasingowe, ZUS, US.

Faktoring w wygodny sposób pozwala zamienić należności na gotówkę. W przypadku, gdy kontrahent zwleka z płatnością za dostarczony towar lub usługę, przedsiębiorca ma zablokowane środki na dalszy rozwój swojej firmy. Faktoring pozwala mu je uwolnić. Firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy część pieniędzy wynikających z faktury, a wobec dłużnika podejmuje działania zmierzające do uzyskania zapłaty. Gdy ją otrzyma, wypłaca przedsiębiorcy pozostałą część środków. Dzięki temu przedsiębiorca może bez przeszkód dynamicznie rozwijać swój biznes.

Next article