Skip to main content
Home » CSR/ESG » Biurowe ekosystemy a efektywne środowisko pracy
Nowoczesne biuro

Biurowe ekosystemy a efektywne środowisko pracy

nowoczesne-biuro-wp
nowoczesne-biuro-wp

Eksperci z Polskiego Instytutu Środowiska Pracy (PIŚP), niezależnego think tanku, doradzają, jak zaaranżować nowoczesne przestrzenie biurowe, żeby wspierały codzienną pracę.

dr Karolina Dudek

Prezes PIŚP, autorka książki o polskich biurach „Koniec ery calvadosu. Design i praca w późnej nowoczesności.”

Karina Kreja

Wiceprezes PIŚP, dyplomowana Architekt oraz licencjonowana Rzeczoznawczyni Majątkowa, autorka bloga o tematyce strategii środowiska pracy

Wojciech Krupa

Wiceprezes PIŚP, ekspert ds. środowiska pracy propagator warsztatów Design Thinking wspierających tworzenie biur

Nowoczesne biura to skomplikowane ekosystemy, umożliwiające codzienną pracę współczesnym organizacjom. Dzięki wieloletnim badaniom prowadzonym przez specjalistów z różnych dziedzin rozumiemy coraz lepiej, jak je projektować, by tworzyć wspierające i efektywne środowisko pracy.

O biurach nie można myśleć tylko w wymiarze przestrzennym i wizualnym. Należy pamiętać, że przestrzeń biurowa jest scenerią codziennego doświadczenia pracy. Kluczowe jest uwzględnienie akustyki, nasłonecznienia, jakości powietrza i ergonomii. Jednak projektowanie środowiska pracy w zgodzie z wymogami przepisów to konieczny, ale niewystarczający warunek do stworzenia dobrego biura.

Jeśli przestrzeń biurowa ma dobrze wspierać codzienną pracę to powinna być rozplanowana w taki sposób, aby było to zrozumiałe i przyjazne dla wszystkich osób w organizacji. Jest oczywiście kilka uniwersalnych zasad, które zawsze warto stosować przy tworzeniu strefy pracy dla konkretnych grup. Zespoły i osoby, które ze sobą dużo współpracują, należy umiejscowić tak, aby dystans przestrzenny nie utrudniał im codziennych kontaktów. Osoby, które są w firmach łącznikami pomiędzy działami, najlepiej aby miały swoje stanowiska w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Natomiast ci, którzy są niezależnymi specjalistami wykonującymi swoje zadania w ciszy i skupieniu, będą lepiej pracowali, jeśli ich biurka będę od tych ciągów oddalone lub odpowiednio oddzielone.

Warto pamiętać o miejscach, w których pracownicy mogą się spotykać, by omawiać codzienne zadania. W zależności od charakteru pracy danej organizacji mogą to być sale konferencyjne do spotkań formalnych, kąciki do wspólnej pracy i miejsca do krótkich nieplanowanych konsultacji.

W dzisiejszych organizacjach bardzo ważne jest przekazywanie wiedzy i uczenie się. Przestrzeń powinna wspierać również ten rodzaj aktywności. Mogą to być pokoje cichej pracy lub sale konferencyjne do szkoleń zaaranżowane jak klasy albo jednoosobowe sale, gdzie można skoncentrować się na odsłuchaniu szkolenia online.

Te wskazówki stanowią jedynie ogólne wytyczne i początek ekscytującej przygody, jaką dla strategów środowiskowych jest tworzenie nowego biura. W procesie projektowania liczą się nie tylko design, kolorystyka czy najnowsze rozwiązania z dziedziny technologii, lecz także sieci społeczne, style zarządzania i komunikowania. Dlatego dzisiejsze przestrzenie pracy swoim stopniem złożoności przypominają średniowieczne miasta z ich agorami, wyspecjalizowanymi sąsiedztwami, bramami wejścia i obszarami aprowizacji. Biuro to skomplikowane narzędzie, które ma wspierać pracowników w ich w codziennych obowiązkach i pomóc w osiągnięciu strategicznych celów organizacji.

Next article