Zmiany, które dotykają kobiety w czasach koronawirusa obserwuję od kilku miesięcy. To ważny dla mnie temat – w końcu razem z Fundacją Sukcesu Pisanego Szminką działamy by je wspierać. Rynek pracy nie jest dla kobiet łaskawy.
Olga Kozierowska
Prezes Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego bezrobocie w Polsce może wynieść 14 proc., jeśli do lipca gospodarka nie zostanie całkowicie odmrożona. Mało tego! Te liczby mogą urosnąć, a to sprawia, że Polki i nie tylko one, znalazły się w trudnym położeniu. Obecna sytuacja wpływa nie tylko na ich pracę, ale też karierę, rozwój osobisty i życie rodzinne. Co możemy zrobić i, przede wszystkim, po jakie narzędzia sięgnąć abyśmy wyszły z tego silniejsze?
Łączymy pracę z obowiązkami w domu. Wychowywanie dzieci z realizowaniem osobistych marzeń i planów. Karierę ze związkiem. Długo można by wymieniać. Kobiety są wyjątkowo silne i w dzisiejszych czasach noszą na swoich barkach wyjątkowo dużo. Tym bardziej zależało mi, abyśmy przyjrzeli się sytuacji, w której się teraz znalazły.
Z najnowszego raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką „Sytuacja kobiet w czasie pandemii” płyną niepokojące wnioski. Co piąta ankietowana boi się, że straci pracę. Prawie 12 proc. już ją straciło, a 10 proc. nie wie czy nie stanie się to w najbliższej przyszłości. W związku z tym, że firmy skorzystały z rządowej pomocy i – aby przetrwać i nie zwalniać pracowników – zdecydowały się na obniżki wynagrodzeń aż u 36,5 proc. ankietowanych przez Fundację Polek. 12,8 proc. zarabia mniej o 10-20 proc., a 11 proc. nawet o 20-50 proc. Blisko 1/10 pań przyznała, że w wyniku pandemii na ich konto trafia pensja mniejsza o połowę. To nie wszystko. Okazuje się bowiem, że czas pracy w większości przypadków zwiększył się średnio o kilka godzin. Na całe szczęście Polki, choć boją się o utratę pracy i finansową przyszłość swoją i swoich bliskich, sytuację związaną z koronawirusem traktują jako tymczasową. Prawie 65 proc. ankietowanych zapytana przez Fundację czy wierzy w rozwój zawodowy odpowiedziała, że tak. To jeden z najbardziej optymistycznych wniosków płynących z raportu. I tutaj warto zaznaczyć, że nawet będąc niepewne co do przyszłości zawodowej ponad 71 proc. kobiet chcąc rozwijać swoje kompetencje sięga po nowoczesne narzędzia online.
Takie formy osobistego i zawodowego wsparcia są niezwykle istotne i właśnie dlatego, jako Fundacja, zwiększyliśmy działania w tym obszarze. Chcemy, by kobiety wiedziały, że nie są teraz same, mogą liczyć na pomoc oraz że w sieci jest wiele bezpłatnych narzędzi, z których w każdej chwili mogą skorzystać. Jednym z nich jest ogólnopolski program aktywizacji zawodowej „Sukces TO JA”, który realizujemy wspólnie z Coca-Cola Poland Services. Jest on oparty na dwóch kluczowych obszarach: poszerzaniu kompetencji i wiedzy oraz umożliwieniu wymiany doświadczeń i znalezienia inspiracji. W ramach niego można skorzystać między innymi z kursów on-line, e-booków czy webinarów. Dedykujemy go kobietom chcącym powrócić na rynek pracy, znaleźć lepszą pracę lub zdobyć wiedzę i kompetencje niezbędne do tego, by założyć i prowadzić własny biznes. Mówiąc o rozwoju zawodowym warto też pamiętać o tym osobistym. Tutaj z pomocą przyjdzie aplikacja MyOla – pierwsze mobilne narzędzie, które jest doradcą i wirtualną przyjaciółką w jednym. To taki kieszonkowa mentorka, który pomoże pokonać własne lęki i zmartwienia oraz wzmocni pewność siebie. W tych trudnych czasach to niezwykle ważne.