Skip to main content
Home » Kobieta w biznesie » Pandemia a sytuacja zawodowa Polek
kobieta w biznesie

Pandemia a sytuacja zawodowa Polek

Polek pandemia
Polek pandemia
Fot.: Joanna Paxton

Olga Kozierowska

Dziennikarka biznesowa, ekspertka ds. różnorodności i polityk włączania, Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, inicjatorka akcji #WiedzaNieMaPłci

Jak pandemia wpłynęła na sytuację kobiet na rynku pracy?

Pandemia koronawirusa mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek. Co piąta ankietowana przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką boi się, że straci pracę i możliwość zarabiania. Prawie 12 proc. już ją straciło, a 10 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. Na pewno negatywnie wpływa na to fakt, że właśnie te branże, w których pracuje dużo kobiet ucierpiały w dobie pandemii najbardziej.

Czy zmiana dochodu Polek oznacza, że pracują one mniej?

Wręcz przeciwnie. Prawie 1/3 ankietowanych przez naszą Fundację odpowiedziała, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej. Co więcej u ok. 29,5 proc. kobiet czas pracy wydłużył się od 1 do ponad 3 godzin. Okazuje się, że prawie 34 proc. Polek pracuje między 8 a 11h dziennie. Nie wynika to jednak ze złej organizacji czasu – ponad 1/3 przyznaje, że ma obecnie więcej obowiązków zawodowych niż przed koronawirusem. Prawie co 5. ankietowana została zmuszona, aby wziąć przysługujące jej „wolne”, a co gorsza 12,5 proc. kobiet przyznało, że pracodawcy wymagali od nich pracy na urlopie.

Jak kobiety, które utraciły możliwość zarobkowania, mogą poradzić sobie z kryzysem zawodowym?

Warto zaznaczyć, że nawet będąc niepewne co do przyszłości zawodowej według naszych badań ponad 71 proc. Polek sięga po nowoczesne narzędzia online by rozwijać swoje kompetencje. Na długo przed pandemią jako Fundacja zainicjowałyśmy program Sukces TO JA. W tej chwili jest to największy program aktywizacji zawodowej kobiet w Polsce. Organizujemy regularnie webinary, a na platformie sukcestoja.pl dostępne są bezpłatne kursy online czy e-booki. Ostatnio zauważyłyśmy szczególne zainteresowanie naszymi certyfikowanymi kursami online. To tylko pokazuje, że pomimo, iż pandemia odciska piętno na sytuacji zawodowej kobiet to nie zniknęła ich determinacja i chęć samodoskonalenia. Choć szanse na awans oraz rozwój kariery odeszły teraz na drugi plan to kobiety traktują sytuację związaną z koronawirusem przejściowo i wykorzystują ten czas, aby się rozwijać. Dzisiaj nowe kompetencje i certyfikaty wzmacniają ich pozycję jako kandydata do pracy.

Pamiętajmy, że pandemia przyspieszyła rewolucję technologiczną, a zatem warto się rozglądać za tym co będzie „zaraz”, co się teraz tworzy, jakie zawody powstają. Warto obserwować trendy, korzystać z kursów online, dzięki którym można zdobyć kompetencje przyszłości. Jeżeli na przykład mówimy o nowych technologiach to jest wiele kursów, podczas których kobiety mogą uczyć się programowania czy kodowania. Jest także wiele zawodów, w których można wykorzystać swoje obecne kompetencje niekoniecznie ucząc się od razu nowych twardych kompetencji technologicznych. Można korzystać z danych oraz informacji, które dostarczy nam sztuczna inteligencja i nauczyć się tym odpowiednio zarządzać. Dzisiaj pandemia stawia przed nami bardzo duże wyzwanie, gdzie wygrają Ci, którzy będą bardzo elastyczni i będą się szybko adoptować do nowych potrzeb rynku, a także będą szukać możliwości przebranżowienia się. Tutaj bardzo istotny jest także nasz mindset.

Jak pracodawcy mogą wspierać swoich pracowników w pandemii?

Obecnie, kiedy pracujemy hybrydowo albo pracujemy online to bardzo ważny jest kontakt ze swoim zespołem. I co jest bardzo ciekawe – o czym całkiem niedawno rozmawiałam z psychologiem Jackiem Santorskim – to, to, że dziś lider przede wszystkim powinien skupić się na emocjach i potrzebach swoich pracowników, robić listy „to be” zamiast listy „to do”. Czas pokazał, o co wiele organizacji się bało, że nie trzeba nadmiernie kontrolować swoich pracowników i patrzeć im na ręce jak przebywają w biurze, żeby „dowozili rezultaty”. To oczywiście przekłada się na pewne trudności dla pracowników. Trudno jest podczas pracy zdalnej w domu oddzielić w jakiś sposób, nawet fizyczny, samo miejsce pracy od miejsca rodzinnego czy relaksu, w którym ładujemy swoje baterie. Wiele firm jednak stanęło na wysokości zadania i zapewniło swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy w domu, począwszy od zapewnienia odpowiedniego łącza internetowego przez odpowiednie fotele, sprzęt, a także biurka.

Dzisiaj etyka w biznesie wchodzi już w obszary naszej Fundacji bardzo bliskie – diversity, inclusion i equity – gdzie po prostu organizacja zobowiązana jest do tego by jej pracownicy czuli się usłyszani oraz czuli, że ich potrzeby są brane pod uwagę. Organizacja etyczna to taka, która swoich pracowników traktuje we właściwy sposób, rozwijając ich talenty, dając im możliwości, odpowiednio się z nimi komunikując. Ostatnio bardzo interesuje mnie temat „sprawiedliwie nie znaczy po równo”. Przecież każdy indywidualnie potrzebuje innych zasobów, żeby osiągnąć te same rezultaty, o czym bardzo często zapominamy. To także był temat jednej z debat, którą zorganizowaliśmy w ramach naszej nowej akcji Wiedza Nie Ma Płci.

Skąd pomysł na akcję #WiedzaNieMaPłci?

Gdy na świecie rozgorzała pandemia, każdego dnia dziesiątki ekspertów w polskich mediach komentowało bieżące wydarzenia. Wśród nich zabrakło jednak kobiet. Tegoroczne dane obrazujące ilość ekspertek wypowiadających się w mediach pokazują regres, zwłaszcza jeśli porównamy je do 2016. To zjawisko nas zainspirowało.

Wiedza Nie Ma Płci to łącznie pięć debat, w których to właśnie specjalistki i top menedżerki, zabierają głos. W ramach akcji stworzyliśmy także listę ekspertek. Każda z nich ma wiedzę. Każda z nich posiada bogate doświadczenie i każda z nich w swojej branży jest autorytetem. Lista dostępna jest na stronie naszej Fundacji. W akcji wsparli nas członkowie Klubu Champions of Change oraz korporacje, które aktywnie działają na rzecz równości i różnorodność takie jak: BNP Paribas, Mastercard, Microsoft, Citi Handlowy, Deloitte, Philip Morris, MARS, NatWest, Unilever czy Shell. Zachęcam wszystkich do wsparcia akcji. Każdy może zostać jej przyjacielem i podzielić się własnymi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką i Klub Champions of Change są po to by szukać rozwiązań, a nie oceniać.

Next article