Izabela Wołyniec-Sobczak
Doradca zawodowy i certyfikowany coach kariery, rekruter, headhunter i trener, autorka książki „Zawodowa odnowa. Przygotuj się i zdobądź pracę Twoich marzeń”, e-booków oraz kursów online dotyczących rozwoju zawodowego, ambasadorka programu Sukces TO JA
Rynek pracy bardzo się zmienił w ciągu ostatniego roku z powodu koronawirusa. Wiele osób zostało zmuszonych do aktywnego poszukiwania nowej pracy. Zaznaczam – aktywnego – bo dotychczasowe metody – czyli aplikowanie na ogłoszenia, coraz słabiej się sprawdzają.
Często słyszę od klientów, że wysyłanie aplikacji na portalach z ofertami pracy nie działa, że nikt ich nawet nie otwiera, nie ma zupełnie odzewu, że szukanie pracy jest bez sensu. Rzeczywistość natomiast wygląda tak, że na ogłoszenie spływa przykładowo 200 aplikacji. Rekruter przegląda pierwsze 50 albo 100 zgłoszeń. Wybiera 10-15 kandydatów i zaczyna się proces, rozmowy, spotkania. Zatem pytanie – po co rekruter ma przeglądać kolejne 100 aplikacji, skoro temat prawie zakończony.
Obecnie jest większy ruch na rynku pracy, więcej osób szuka pracy. Dlatego znalezienie pracy w czasach koronawirusa jest utrudnione. Cześć branż zwalnia pracowników, ale są branże, które świetnie się rozwijają i stale zatrudniają, m.in. w sektor spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, logistyka, księgowość, budownictwo, finanse, e-commerce oraz oczywiście IT. W tych branżach znalezienie pracy jest znacznie łatwiejsze.
W czasach pandemii trzeba się przygotować na aktywne poszukiwanie, gdyż, jak już wspomniałam, samo aplikowanie na ogłoszenia jest coraz mniej skuteczne. Poszukiwanie pracy odbywa się głównie za pośrednictwem internetu. Dlatego też coraz większe znaczenie nabiera personal branding, czyli świadome budowanie marki osobistej i dbanie o swój wizerunek w social mediach.
Personal branding jest w dzisiejszych czasach tym właściwym kierunkiem na wyróżnienie się i rozwój zawodowy. To przemyślany i dokładnie zaplanowany proces zarządzania własnym wizerunkiem zawodowym oraz karierą, a także życiem osobistym. Jego efektem jest silna marka osobista (personal brand), czyli marka rozpoznawana przez odbiorców, będąca w ich świadomości, z określonym wizerunkiem, wyróżnikiem i wartościami.
Marka osobista to konkretny człowiek, ze swoimi umiejętnościami, wiedzą, doświadczeniem, autorytetem, zaufaniem i charakterem. Człowiek, który oferuje określone wartości, ma określone talenty. Tak więc każdy z nas jest marką, czy tego chce, czy nie.
Czym jest marka osobista bardzo dobrze obrazuje stwierdzenie Jeffa Bezosa, założyciela Amazona – „marka osobista to to, co ludzie mówią o tobie, kiedy nie ma cię w pokoju”. Marka to również wyobrażenie innych o nas i to właśnie wyobrażenie ma ogromny wpływ na nasze zawodowe i prywatne relacje. Warto więc poświęcić trochę czasu na uświadomienie sobie, jaką marką chcemy być i zacząć ją świadomie budować.
Zatem rozpisz swoją ścieżkę zawodową i edukacyjną, szkolenia i zdobyte certyfikaty. Wypisz zrealizowane projekty i wyniki, jakie one przyniosły, aby pokazywały twoje wartości i styl pracy z ludźmi. Pomyśl co stanowi o twojej wartości dla rynku? Dla kogo możesz być ciekawy i pożądany? Dla jakich firm i jakich ludzi?
Gdy masz już opracowane kim jesteś zawodowo i co oferujesz, załóż lub odśwież profil zawodowy w serwisach dedykowanych nawiązywaniu relacji zawodowo-biznesowych, na przykład na LinkedIn i GoldenLine. Uzupełnij profil, pozyskaj rekomendacje i buduj sieć kontaktów. Bądź tam, gdzie osoby i firmy, dla których jesteś interesującym kandydatem i rób to systematycznie. Komunikuj, jak pracujesz, co doprowadza cię do sukcesów, jak pracujesz, aby osiągać cele, jak rozwijasz swoją karierę.
Zweryfikuj również swoich znajomych na social mediach i zastanów się, które kontakty mogą być dla ciebie strategiczne. Nie bój się pytać znajomych o pracę i otwarcie przyznaj, że obecnie jej poszukujesz. Poczta pantoflowa ma dużą moc, dlatego warto poinformować o tym rodzinę, znajomych, byłych współpracowników. Poproś ich, aby dali Ci znać, jeśli zauważą nowe oferty w obszarze, który Cię interesuje. Publikuj posty z informacjami, że szukasz pracy, w jakim obszarze, na jakich stanowiskach, jakie umiejętności i doświadczenie oferujesz. Nawiąż także kontakt z headhunterami i prześlij im swoje CV.
Jak jeszcze szukać pracy w obliczu koronawirusa? Wyślij swoje CV do agencji rekrutacyjnych. Gdy firma rozpoczyna projekt rekrutacyjny, to zaczyna poszukiwania kandydatów od przeszukania swojej bazy. Dlatego warto być w bazach firm rekrutacyjnych.
Znajdź interesujących Cię pracodawców i nawiąż z nimi kontakt. Napisz do szefa działu, w którym chciałabyś pracować i zapytaj, czy planuje zatrudnienie nowych członków do swojego zespołu. Zaoferuj swoją kandydaturę, koniecznie napisz co firma zyska zatrudniając właśnie Ciebie, powiedz, jaka jest Twoja motywacja, pokaż, dlaczego warto z Tobą kontynuować rozmowę. Kto wie, może akurat szukają kogoś z takimi kompetencjami, które posiadasz!
Na bieżąco śledź pojawiające się ogłoszenia, również w mediach społecznościowych, które mają swoje zakładki z ofertami pracy. Poszukaj grup branżowych np.: na Facebooku, LinkedIn, GoldenLine, bo tam również pojawiają się ogłoszenia, na które możesz szybko zareagować wysyłając aplikację.
Jeśli nie pracujesz, a masz sporo wolnego czasu, wykorzystaj to i uzupełniaj kompetencje: ucz się języków, rozwijaj twarde kompetencje np. znajomość Excela, czy innych programów dedykowanych twojej branży. W internecie znajdziesz wiele stron ze szkoleniami i kursami.
A jeśli w twojej branży naprawdę źle się dzieje, pomyśl, czy jesteś w stanie się przekwalifikować, zmienić obszar i poszukać pracy w branżach, których kryzys nie dotyczy.