Skip to main content
Home » Nowoczesne biuro » Biuro idealne
nowoczesne biuro

Biuro idealne

biuro
biuro

Od czego zacząć, żeby stworzyć miejsce nie tylko do pracy, ale też po prostu do życia? Przechodzą was ciarki na myśl o biurze wyglądającym jak boksy w call center? Mnie też! Chociaż era długich korytarzy i rzędów biurek odchodzi w niepamięć, popularny „open space” zdecydowanie nie wyczerpuje tematu dobrze urządzonej przestrzeni.

Dorota Szelągowska

Prezenterka telewizyjna

Najpierw funkcjonalność

Zaczynamy od zbadania potrzeb pracowników. Co z tego, że będzie tylko ładnie, jeżeli nie zadbamy o funkcje i ergonomię? Dziś nowoczesne biuro, to również miejsce odpoczynku, spotkań roboczych, szkoleń, burzy mózgów, dłuższych i krótszych rozmów telefonicznych. Zmienił się tryb pracy, nie wszystkie czynności wymagają biurka i fotela. Dlatego nowa przestrzeń to pytania nie tylko o estetykę, dobór kolorów i materiałów. Biuro powinno odzwierciedlać kulturę organizacyjną firmy i wynikać z rzeczywistych potrzeb zespołu. Dla każdej z nich potrzebne są inne warunki, dlatego coraz częściej pojawiają się kanapy z małymi stolikami do pracy z laptopem, czy tapicerowane budki telefoniczne, pozwalające na prowadzenie rozmów bez przeszkadzania innym.

Po zbadaniu sposobu w jaki działają pracownicy może okazać się, że np. cześć biurek jest niepotrzebna, a zamiast tego tworzymy miejsce do spotkań w grupach i magazyn lub rezygnujemy z części wynajmowanej powierzchni. Jakie z tego korzyści dla pracodawcy? Dobrze urządzone biuro podnosi efektywność pracy i jest ważnym czynnikiem przyciągającym wykwalifikowanych pracowników, którym przy wyborze pracodawcy coraz częściej nie wystarcza dodatkowy karnet na siłownię.

Trendy

Gdy etap badania potrzeb mamy za sobą, można zastanowić się nad wyglądem i charakterem przestrzeni. Obecnie ciągle króluje klimat ekologiczny. Stosujemy naturalne materiały, w szczególności drewno, neutralne kolory, nietoksyczne farby, czy miękkie tkaniny. Jednak bardziej chodzi tutaj o zaspokojenie potrzeb i zapewnienie komfortu pracownikom, by miejsce pracy pozwalało również na odprężenie, jak w domu. Dobrze dobrane materiały, o bogatej teksturze mogą poprawić akustykę wnętrza, o której często zapominamy. Tu z pomocą przychodzą wykładziny i panele wygłuszające w postaci podwieszanych pod sufitem elementów, czy pionowych ażurowych ścian, porządkujących dodatkowo przestrzeń. Bardzo ważne jest również umiejętne operowanie światłem, jego temperaturą i natężeniem, regulowanym również przez przepisy.

Warto pomyśleć o zieleni, która oczyszcza powietrze i pozwala odpocząć zmęczonym od ekranu oczom. Tam gdzie nie ma dostępu światła można zastosować mech ozdobny, który nie wymaga pielęgnacji. Z mocnym trendem „eko” konkuruje wciąż popularny styl biura Googla – mocne kolory, zieleń, czerwień, żółty. Do tego zjeżdżalnie, miejsca do zabawy mające pobudzać kreatywność. Jednak charakter wnętrz powinien odpowiadać profilowi firmy, być związany z miejscem, w którym znajduje się biuro, będące wizytówką firmy. Dlatego obecne trendy bardziej skupiają się na elastyczności i różnorodności przestrzeni niż na konkretnych rozwiązaniach materiałowych i kolorystycznych.

Dorota Szelągowska: Bardzo ważne jest również umiejętne operowanie światłem, jego temperaturą i natężeniem, regulowanym również przez przepisy. Warto pomyśleć o zieleni, która oczyszcza powietrze i pozwala odpocząć zmęczonym od ekranu oczom.

Równowaga

Ponieważ coraz więcej czasu spędzamy w pracy, próba zachowana proporcji między działaniem i odpoczynkiem powinna znajdować odzwierciedlenie we wnętrzu biura. Pracownicy to nie tylko kompetencje, ale również potrzeby emocjonalne i fizyczne, w końcu nie można utrzymać jednakowego skupienia przez 8 lub więcej godzin, a to wszystko znajduje odzwierciedlenie w jakości wykonywanych zadań. Dlatego dobre wnętrze to po prostu miejsce, do którego chce się przychodzić.

Next article