Firmy różnorodne płciowo, wiekowo i społecznie charakteryzują się większą konkurencyjnością, wyższymi zyskami oraz przyjemniejszą atmosferą pracy. Tymczasem nadal liczba Polek na stanowiskach zarządczych jest niewielka.
Olga Kozierowska
Dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna, Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i ekspertka ds. różnorodności i polityk włączania
Fot.: Joanna Paxton
Jak obecnie wygląda sytuacja w polskich firmach pod kątem równości i różnorodności, w tym płciowej?
Jeśli popatrzymy na statystyki, to one nadal nie są zadowalające – kobiety stanowią 6 proc. prezesów i 13 proc. członków rad nadzorczych. Przed nami jest więc jeszcze wiele do zrobienia, żeby dojść chociaż do parytetu na poziomie 20-30 proc. Ze strony rządu nie ma prawie żadnego wsparcia Polek w kontekście rynku pracy, a w spółkach Skarbu Państwa liczba kobiet-prezesek jest śladowa. Jeśli chodzi o firmy prywatne, to wiele do poprawienia jest chociażby w procesach rekrutacji – nadal wśród kandydatur na najwyższe stanowiska, które firmy rekruterskie przedstawiają, dominują kandydatury męskie. Więc nawet jeśli dana organizacja chciałaby powołać na szefową kobietę, to nie ma takiego wyboru. Generalnie uważa się, że umieszczenie 5 kandydatur mężczyzn na short liście nie jest dyskryminacją wobec kobiet, ale za odwróconą dyskryminację uważa się żądanie umieszczenia choć jednej kandydatki na tej liście.
Jakie korzyści biznesowe odnoszą firmy dzięki zrównoważonej strukturze zatrudnienia?
Firmy różnorodne, realizujące polityki włączania, charakteryzują się wyższą konkurencyjnością – jeśli produkty i usługi tworzy jednorodny zespół, to mogą one być kierowane do zamkniętej grupy, np. tylko do takiej, którą reprezentują twórcy, a nie do szerszego spektrum odbiorców na przykład odbiorców globalnych. Ciekawym, przykładem jest sztuczna inteligencja, która często odzwierciedla to, co mają w głowach jej twórcy – smartfon popełnia znacznie więcej błędów przy rozpoznawaniu twarzy kobiet, bo został zaprogramowany i był testowany przez mężczyzn. Tak samo jest z rozpoznawaniem komend głosowych. Większa grupa odbiorców przekłada się oczywiście na lepsze wyniki finansowe, co potwierdzają praktycznie wszystkie badania analizujące wpływ różnorodności w zespołach na rentowność przedsiębiorstw.
W zdywersyfikowanych organizacjach również atmosfera i jakość pracy są wyższe. Pracownicy mają większą motywację i lepiej się rozumieją. Ponadto, jeśli w grupie zarządzającej organizacją są osoby różnorodne płciowo, wiekowo, społecznie, to wtedy interesy pracowników z tych grup są lepiej widoczne i rozumiane na poziomie danej firmy. Ta empatia jest szczególnie istotna obecnie, gdy doświadczamy wzmożonej liczby przypadków depresji spowodowanych pandemią.
Działalność fundacji Sukces Pisany Szminką opiera się głównie na wspieraniu Polek w karierze zawodowej – do jakich kobiet jest kierowana?
Pomagamy przede wszystkim kobietom, które chcą wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie oraz tym, które chcą odejść z korporacji i założyć własną działalność. Dzięki naszym bezpłatnym kursom, szkoleniom i webinarom Polki mogą nauczyć się szukać pracy, negocjować warunki finansowe, dbać o swoje interesy. Ale mamy też zamknięte szkolenia, jak np. kompetencyjny program „Liderka Pro”, przeznaczone dla kobiet ubiegających się o najwyższe stanowiska w organizacjach. Doceniamy również kobiety w najstarszym i największym konkursie Bizneswoman Roku nagradzającym przedsiębiorczynie. Nasze działania mają pomóc Polkom w aktywizacji zawodowej, w pokonywaniu kolejnych szczebli kariery i budowaniu ich wizerunku. Dla każdej kobiety niezwykle istotny jest fakt poczucia wartości, niezależności finansowej oraz możliwości partycypowania w budżecie domowym na tym samym poziomie, co jej partner. Czasami sytuacja jest odwrotna – to mężczyzna potrzebuje wsparcia, gdy to jego partnerka zarabia więcej i zawodowo lepiej jej się wiedzie.