Skip to main content
Home » Cyberbezpieczeństwo » Jak zabezpieczyć swoją sieć przed cyberatakiem?
e-biznes

Jak zabezpieczyć swoją sieć przed cyberatakiem?

zabezpieczenie sieci
zabezpieczenie sieci

Kamil Nowak

Instytut Kościuszki, absolwent Informatyki na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, zawodowo z IT związany od ponad 25 lat, uczestnik wybuchu technologicznego, w ostatnich latach zafascynowany bezpieczeństwem, nie porzucając jednak typowych zadań administratora i pomocy końcowym użytkownikom

Dostęp do naszej sieci WiFi musi być zabezpieczony odpowiednio długim i złożonym hasłem. Pamiętajmy żeby nie udostępniać tego hasła przypadkowym osobom. W domowych sieciach najczęściej za sieć WiFi jest odpowiedzialny router – pamiętajmy aby go aktualizować.

W jaki sposób prewencyjnie powinniśmy chronić naszą sieć przed atakami cybernetycznymi?

Regularne aktualizacje urządzeń, systemów operacyjnych – komputerów i telefonów – to podstawa. Oprogramowanie antywirusowe na urządzeniach końcowych także jest niezbędne. I duża doza rozsądku w korzystaniu z zasobów internetu – dzisiaj znaczna większość ataków, to nie skomplikowane ataki techniczne, tylko socjotechniczne, „wymierzone” w człowieka, a nie urządzenia.

W dobie COVID-19 wiele osób przeniosło się na pracę zdalną, czy w związku z tym zaistniała jakaś nowa potrzeba zabezpieczeń w ramach organizacji?

Zdecydowanie tak, administratorzy zostali zmuszeni przez sytuację do udostępnienia zasobów firmowych poza mury firmy. Zaszła konieczność dodatkowego identyfikowania pracownika sięgającego po te zasoby, co nie zawsze jest łatwe, np. w przypadku kiedy pracownik używa swojego, nie firmowego, urządzenia. To oczywiście rodzi nowe wyzwania.

Czy próby ataków na prywatne sieci WiFi to częsty proceder?

Raczej nie, bo wymaga fizycznej obecności w zasięgu sieci WiFi i pewnych nakładów sprzętowych i programowych. Bezkarność zapewniają natomiast ataki m.in. socjotechniczne z dowolnego miejsca na świecie i to jest dzisiaj dominująca metoda.

Kamil Schild

Menedżer działu Presales B2B, UPC Polska

W UPC priorytetowo traktujemy kwestię bezpieczeństwa przesyłanych danych. Klienci decydujący się na skorzystanie z naszych usług zawsze podłączani są do urządzeń charakteryzujących się najwyższym poziomem zabezpieczeń, również pod kątem dostępu fizycznego. Ponieważ cała infrastruktura wykorzystuje technologię MPLS, klient decydujący się na usługi typu VPN ma pewność że przesyłane dane są odseparowane od ogólnodostępnej sieci Internet, a w przypadku potrzeby realizacji połączenia poza naszą infrastrukturą, łącze jest zawsze szyfrowane.

Next article