Skip to main content
Home » Cyberbezpieczeństwo » Jeśli Cię nie ma w e-commerce, to…
e-biznes

Jeśli Cię nie ma w e-commerce, to…

e-commerce-biznes
e-commerce-biznes

Rok 2020 pokazał, że jeśli nie ma Cię w e-commerce, to właściwie nie istniejesz, a jeśli nawet istniejesz, to na pewno gorzej Ci się wiedzie niż biznesom, które zdążyły się, choć odrobinę zdigitalizować.

Już w maju 2020 roku badania (m.in. „Omnicommerce. Kupuję wygodnie” oraz „E-commerce w Polsce”) wskazały, że prawie ¾ internautów przynajmniej raz kupiło coś w Internecie w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Najnowsze dane – z badania „Co (u)gryzie e-commerce?” z lutego 2021 roku, zrealizowanego przez Mobile Institute oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej – mówią zaś już o 60 proc. kupujących regularnie w sieci, przy czym 35 proc. kupuje przynajmniej raz w tygodniu. 51 proc. konsumentów deklaruje, że zwiększyli wydatki w Internecie lub zaczęli e-kupować ze względu na pandemię, a kolejne 19 proc. zamierza zwiększyć wydatki w 2021 roku.

„Wyniki badania „Co (u)gryzie e-commerce?” pokazują wyraźnie, że polski handel elektroniczny stale rośnie w siłę. Coraz więcej internautów dokonuje regularnych zakupów online, zaś ponad połowa e-konsumentów deklaruje zwiększenie wydatków w Internecie. Niemniej wpływająca na popularność e-zakupów pandemia obnażyła problemy, z którymi na co dzień borykają się sklepy internetowe. Według raportu jedynie 12 proc. kupujących w sieci nie wyszczególniło problemów w żadnym z obszarów e-commerce. Sytuacja ta wykazuje, iż przed e-handlem stoi wiele wyzwań, aby zatrzymać e-klientów i dotrzeć do nowych, również w rzeczywistości post-covid. Jestem pewna, że polski e-commerce sprosta wyzwaniom i oczekiwaniom e-konsumenta, tak aby chętniej dokonywał zakupów na rodzinnych platformach, wiedząc, że kupuje produkty dobrej jakości oraz z odpowiednią certyfikacją unijną, na co nie może liczyć, kupując produkty na azjatyckich platformache-commerce”Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

To bardzo pozytywne dane, nic więc dziwnego, że wszyscy patrzymy huraoptymistycznie na e-commerce. Według analizy PwC „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2021-2026”1 wartość rynku sprzedaży online do konsumentów przekroczyła na koniec 2020 roku 100 mld zł. Jedynie czasem przemyka nam gdzieś z tyłu myśl, co będzie po pandemii – czy konsumenci pozostaną w Internecie, no i czy w tym Internecie pozostaną wierni obecnie kupowanym markom, czy raczej skorzystają z możliwości w zasadzie nieograniczonego wyboru, a jak tak, to jak ich powstrzymać. Czas prosperity to ten moment, kiedy powinniśmy zastanowić się nad aspektami działania e-commerce, bo okazuje się, że różnorodne problemy przy zakupach online zauważa aż 88 proc. e-klientów. I wcale tak łatwo nie wybaczają.


1 Analiza PwC „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2021-2026”, https://www.pwc.pl/pl/media/2021-02-09-analiza-pwc-prognoza-rozwoju-rynku-ecommerce-w-polsce.html

Mobile Institute jest firmą badawczo-technologiczną specjalizującą się w badaniach rynkowych, kompleksowej analizie „Customer Journey”, wielokanałowym monitoringu satysfakcji konsumentów oraz dostarczaniu rozwiązań technologicznych usprawniających doświadczenia zakupowe w e-commerce. Pełni rolę strategicznego doradcy marek w obszarze badań konsumenckich, e-commerce i reorganizacji procesów biznesowych zgodnie z podejściem „customer – intelligence”. Mobile Institute opracował wiele użytecznych publikacji o zachowaniach zakupowych konsumentów w Polsce, m.in. „Co (u)gryzie e-commerce?”, „Omni-commerce. Kupuję wygodnie”, „Customer Listening” czy „E-commerce w czasie kryzysu”. Jest również twórcą przekrojowych raportów dotyczących kobiet w Polsce „Siła Kobiet” oraz świadomości ekologicznej w społeczeństwie polskim „Green Generation. Wspólnie na rzecz Ziemi”.

Izba Gospodarki Elektronicznej reprezentuje i wspiera interesy firm związanych z rynkiem gospodarki elektronicznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem firm zrzeszonych w e-Izbie. Misją e-Izby jest rozwój polskiej branży gospodarki cyfrowej poprzez współpracę, wymianę know-how, działania legislacyjne oraz silną i efektywną reprezentację wspólnych interesów w dialogu z instytucjami polskiej administracji rządowej, Unii Europejskiej oraz organizacjami pozarządowymi w kraju i na świecie.

Główne cele Izby Gospodarki Elektronicznej to:
– reprezentowanie i wspieranie interesów gospodarczych firm związanych z rynkiem gospodarki elektronicznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem firm zrzeszonych w Izbie,
– rozwój gospodarki w różnych jej branżach w kraju i Europie dzięki wykorzystaniu innowacji technologicznych, informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), w tym sieci Internet oraz sprzętu i oprogramowania oraz ich praktycznych zastosowań w prowadzeniu działalności gospodarczej,
– wspieranie przedsiębiorców (zwłaszcza małych i średnich) poprzez dostarczanie wiedzy (know-how) oraz rozwiązań technologicznych,
– wspieranie społeczeństwa w korzystaniu z rozwiązań cyfrowych.

Next article