Skip to main content
Home » Cyberbezpieczeństwo » Weryfikacja behawioralna BIK – przyszłość cyberbezpieczeństwa
Cyberbezpieczeństwo

Weryfikacja behawioralna BIK – przyszłość cyberbezpieczeństwa

Agnieszka Szopa-Maziukiewicz

Prezes Zarządu Digital Fingerprints oraz Dyrektor Zarządzająca Obszarem IT w Grupie BIK

Platforma Weryfikacji Behawioralnej BIK to nowoczesne rozwiązanie antyfraudowe, które pomaga chronić klientów banków przed utratą środków na koncie. Tradycyjne mechanizmy uwierzytelniania, takie jak login i hasło, przestają być wystarczające wobec coraz bardziej zaawansowanych metod kradzieży tożsamości. Dlatego rozwój systemu bezpieczeństwa bazujący na profilu behawioralnym klientów rewolucjonizuje cyfrowe bezpieczeństwo klientów korzystających z bankowości online oraz mobilnej.

Digital Fingerprints – spółka, która w 2022 roku dołączyła do Grupy BIK, wykorzystała najnowszą technologię do stworzenia rozwiązania, które pomaga chronić klientów całego sektora finansowego. Tak powstała Platforma Weryfikacji Behawioralnej BIK.

Samo rozwiązanie, jak i jego koncepcja to projekt mocno zaawansowany technologicznie wykorzystujący najnowocześniejsze algorytmy Machine Learningu.

Platforma działa nie tylko podczas logowania się przez użytkownika do bankowości internetowej lub mobilnej, ale także w trakcie trwania całej sesji. Analizuje sposób pisania na klawiaturze, tempo poruszania myszką czy sposób korzystania z ekranu dotykowego. Dzięki temu system tworzy dynamiczny profil behawioralny użytkownika pozwalający wykryć ewentualne anomalie jego zachowania wskazujące na próbę oszustwa.

Jednym z najważniejszych elementów wyróżniających Platformę Weryfikacji Behawioralnej BIK jest jej sektorowy charakter. Banki, które korzystają z tego rozwiązania, mogą współdzielić bazę profili behawioralnych, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa w całym sektorze. Każdy klient banku jest chroniony przed potencjalnymi próbami oszustwa.

Weryfikacja behawioralna działa w tle i nie wymaga od użytkownika żadnych specjalnych działań. Nie odczytuje zawartości wpisywanej przez użytkownika, lecz sposób jej wprowadzania. Metoda ta jest w pełni zgodna z wymogami RODO i PSD2.

Dzięki swojej innowacyjności Platforma Weryfikacji Behawioralnej BIK nie ogranicza się jedynie do sektora finansowego. Jest to dojrzałe rozwiązanie, które może znaleźć zastosowanie w branżach takich jak e-commerce czy telekomunikacja, zwiększając bezpieczeństwo na szeroką skalę.

Dzięki współpracy w ramach ekosystemu finansowego i wymianie danych pomiędzy instytucjami, technologia ta stale się rozwija. BIK, dzięki wdrożeniu tej innowacyjnej platformy, wyznacza nowe standardy w zabezpieczaniu transakcji elektronicznych, podnosząc poziom bezpieczeństwa zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Next article