W teorii odżywiania sezonowego najważniejsze jest, aby produkty spożywać w ich naturalnym okresie występowania. Najlepszym przykładem produktów sezonowych są warzywa i owoce.
Joanna Jaczewska-Schuetz
Instytut Żywności i Żywienia
Sezon! Na co?
Jedzenie warzyw i owoców w sezonie, w jakim dojrzewają jest bardzo korzystne, ponieważ ich wartość odżywcza jest wtedy najwyższa. Najlepszym polskim przykładem sezonowych warzyw i owoców są truskawki występujące w czerwcu, czereśnie w lipcu, dynie w październiku.
Truskawkowe szaleństwo
Pod koniec maja pojawia się w pierwszy polski owoc sezonowy, czyli truskawka. Truskawka oprócz pięknego zapachu i wyglądu posiada wysoką wartość odżywczą. Jest to owoc bogaty w witaminę C i składniki mineralne. Po okresie zimowym stanowi prawdziwą bombę witaminową i wspaniale przyczynia się do uzupełnienia niedoborów składników odżywczych w naszym organizmie.
Wiosna w pełni!
Do polskich sezonowych warzyw należą:
Rzodkiewka – ma charakterystyczny smak, który nadaje jej olejek goryczkowy, zawierający siarkę. Działa pobudzająco na układ trawienny i zwiększa apetyt. Warzywo polecane dla dzieci: dodatek do kanapek lub twarogu sprawia, że danie wygląda apetycznie – aż chce się je schrupać!
Kalarepa – chrupiące warzywo z rodziny kapustnych, podobnie jak kapusta jest bogatym źródłem witaminy C. Młoda najlepsza jest na surowo po obraniu ze skórki do chrupania jako przekąska, starszą można ugotować pokrojoną w kostkę, np. z marchewką.
Botwina – czyli młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Zawierają wiele składników odżywczych takich jak betakaroten, potas, żelazo, są cennym źródłem błonnika. Z botwiny przyrządza się typowo wiosenną zupę – botwinkę.
Szczaw – bogaty w witaminy z grupy B, kwas foliowy, wapń, żelazo. W kuchni staropolskiej stosowany głównie do sporządzania zupy szczawiowej. Kwaśny, pobudzający apetyt smak szczawiu sprawia, że chętnie właśnie wiosną sięgamy po to warzywo. Szczaw to roślina pospolicie występująca na terenie całej Polski. Szczaw zawiera także kwas szczawiowy, który wiąże się z wapniem. Aby zniwelować ten proces, potrawy ze szczawiem podajemy z jajkiem, mlekiem, jogurtem.
Szczypiorek – stanowi bogate źródło folianów, potasu. Posiada charakterystyczny smak i zapach, dzięki którym pobudza apetyt. Polecany dla dzieci i osób starszych, ponieważ jest lekkostrawny.
Szparagi – bogate źródło kwasu foliowego oraz witamin z grupy B, zawierają także betakaroten i witaminę C. Spożywane przede wszystkim w maju, stanowią cenne urozmaicenie naszej diety. W Polsce najczęściej spotykamy szparagi białe, które należy obrać przed gotowaniem. Szparagi zielone są bardziej delikatne, nie trzeba ich obierać, co jest dodatkową zaletą, gdyż skórka szparagów zawiera wiele składników mineralnych.
Kiełkujące bogactwo
Kiełki są prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych. Stanowią doskonały dodatek do sałatek, surówek oraz uatrakcyjniają kanapki. Własna hodowla kiełków może stać się prawdziwą pasją dla całej rodziny. Szybkość uzyskania „plonów”, a następnie komponowanie własnych atrakcyjnych przepisów może być zdrową zabawą także dla naszych dzieci.
Sezonowo znaczy zdrowo
Jedząc owoce i warzywa naturalnie występujące w danym okresie wykorzystujemy ich najwyższe walory odżywcze, a także smakowe i zapachowe. Każda forma przechowywania warzyw i owoców obniża w mniejszym bądź większym stopniu wartość odżywczą produktu.
Korzystaj z sezonowych warzyw i owoców, pamiętając, że im mniej przetworzone, tym lepiej – surowe warzywa i owoce są bezcenne dla Twojego zdrowia.