Koronawirus zmienił sytuację na rynku pracy i zmusił organizacje do wprowadzenia nowych rozwiązań. Wprawdzie praca zdalna, nowe technologie, zarządzanie zespołami rozproszonymi już od dawna były wdrożone w części organizacji, jednak nie na tak szeroką skalę.
Dorota Łubek
Country Manager Poland, Top Employers Institute
Katarzyna Konieczna
Senior HR Auditor, Top Employers Institute
Zmiany dotknęły również organizację procesów rekrutacyjnych. Podczas gdy wiele firm rezygnuje z tworzenia nowych etatów a nawet redukuje zatrudnienie, inne wprowadzają nowe rozwiązania, aby sprostać potrzebom rekrutacyjnym. I nawet te, które nie poszukują pracowników obecnie doskonale wiedzą, że za jakiś czas ponownie staną przed wyzwaniami rekrutacyjnymi. Wówczas wygrają ci, którzy będą mieli gotową pulę kandydatów oraz mocną pozycję na rynku.
Technologia na usługach rekrutacji
Patrząc od strony pracodawcy pozyskiwanie talentów staje się procesem coraz bardziej zdigitalizowanym. Badania przeprowadzone wśród certyfikowanych Top Employers na całym świecie pokazują, że jeszcze przed kryzysem, 82 proc. Top Employers korzystało już z nowych technologii w rekrutacji, a 37 proc. korzystało z wywiadów wideo oraz w mniejszym stopniu z grywalizacji i technologii chatbota. COVID-19 znacznie przyspieszył wykorzystanie technologii w procesach rekrutacji. Przykładem może być asynchroniczna rozmowa wideo, gdzie kandydat ma możliwość nagrania odpowiedzi na pytania przygotowane przez pracodawcę. Aby zwiększyć pulę potencjalnych kandydatów oraz zadbać o ich dobre doświadczenia pracodawcy tworzą mikrostrony z treściami interaktywnymi, czyli własnymi mediami społecznościowymi, wideo, chatami. Mikrostrony są zwykle używane w ukierunkowanych kampaniach rekrutacyjnych skoncentrowanych na poszukiwaniu pracowników o określonych kompetencjach, np. IT, inżynierskich itp.
Candidate expierence, czyli jak zadbać o doświadczenia kandydata
Jeden z polskich Top Employers, aby wzmocnić swój wizerunek pracodawcy szczególnie wśród młodego pokolenia, wprowadził technologię do swojego letniego programu stażowego. Dzięki wirtualnej wycieczce po siedzibie pracodawcy kandydaci mają jasny obraz kluczowych lokalizacji w budynku oraz dane kontaktowe do osób, z którymi będą pracować, specjalnie zaprojektowana gra online angażuje kandydatów za pomocą pytań, zaś chatbot pomaga użytkownikom w wypełnianiu aplikacji za pośrednictwem Facebook Messenger zamiast tradycyjnych formularzy. Wielu pracodawców zaczęło organizować spotkania online, webinary z kandydatami, aby pomóc im w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych czy do rozmowy rekrutacyjnej. Wykorzystują do tego m.in. Instragram i Instagram Stories, Facebook.
Nie tylko online
Pandemia zaowocowała wzmocnieniem ważnej praktyki, która jest częścią badania Top Employers HR Best Practices: tworzeniem sieci zaufanych partnerów, tak aby mieć możliwość wymiany informacji o wakatach a z drugiej strony o poszukujących pracy. Organizacje mogą wykorzystać umiejętności swoich pracowników, aby pomóc partnerowi w potrzebie, a tym samym zachować bezpieczeństwo pracy dla swoich pracowników.
Okazuje się, że pandemia przyspieszyła jedynie to, co i tak było nieuniknione w procesach rekrutacyjnych. Przeniesienie komunikacji do sfery zdalnej, cyfryzacja, nowe narzędzia stają się normą. Pozyskiwanie talentów to o wiele więcej niż rekrutacja, dlatego powinno być procesem strategicznym i proaktywnym.
Jakie są największe wyzwania dla przedsiębiorców podczas pracy zdalnej?