
Anna Flis
Liderka Klubu DEI Champions zainicjowanego przez Fundację WłączeniPlus*, której misją jest promowanie różnorodności jako fundamentalnej wartości organizacyjnej, uczynienie równości normą, a włączania kluczowym elementem drogi do sukcesu w wymiarze biznesowym i indywidualnym. Przedsiębiorczyni i praktyczka biznesu. Twórczyni 3 start-upów. Finalistka konkursu Sukces Pisany Szminką w kategorii Korporacja. Mentorka w programie Vital Voices Poland Chapter. 1 z 10 Kobiet, które „trzęsą biznesem” wg Gazety Finansowej.
*Fundacja WłączeniPlus wyrasta z organizacji Sukces Pisany Szminką stworzonej przez Olgę Kozierowską w 2008 roku.
Wdrażanie polityk DEI (ang. Diversity, Equity, Inclusion) w nie jest dziś wyłącznie kwestią standardów etycznych, ale również ważnym krokiem na drodze do sukcesów biznesowych. Włączająca polityka organizacji przekłada się m.in. na ich reputację, lojalność i zaangażowanie pracowników, jakość usług i wyniki finansowe.
Mimo rosnącej świadomości na temat znaczenia różnorodności, równości i włączania również w świecie biznesu, brak uznania dla polityk DEI (ang. Diversity, Equity, Inclusion) oraz kierowanie się uprzedzeniami w wielu firmach nadal istnieją. Tymczasem, jak wynika z danych oraz analiz ekspertów, stawianie na różnorodność przynosi korzyści biznesowe. Na przykład, według dostępnych badań, 45 proc. organizacji o wyższym niż przeciętny poziomie różnorodności wśród zatrudnionych odnotowało w ciągu trzech lat wzrost dochodu. Firmy, w których udział kobiet przekracza 30 proc., mają znacząco większe szanse na osiągnięcie lepszych wyników finansowych w porównaniu do tych, gdzie ten odsetek jest niższy. Podobnie firmy z najwyższego kwartylu pod względem różnorodności etnicznej wykazują średnio 27-procentową przewagę finansową nad innymi.
Działanie zgodnie z wartościami DEI buduje również większą lojalnością i zaangażowanie pracowników, dając im poczucie akceptacji i przynależności. Przekłada się na to na silniejszą reputację i lepszy employer branding firm, które dzięki temu stają się pożądanymi miejscami pracy. Większa różnorodność doświadczeń i odmiennych perspektyw zatrudnionych osób skutkuje z kolei wyższym poziomem kreatywności w zespołach, pobudzając tworzenie innowacyjnych rozwiązań oraz lepszej jakości produktów i usług, dopasowanych do szerszego grona odbiorców. W dalszej kolejności wpływa to oczywiście na lepszą adaptację firmy do realiów rynku i – jak wspomniano wyżej – lepsze wyniki finansowe. Dodatkowo reputacja marki staja się silniejsza i bardziej odporna na potencjalne kryzysy.
Współcześni klienci coraz częściej zwracają uwagę na kwestie związane z etyką działania firm, ich zaangażowanie społeczne czy podejście do pracowników, co w wielu przypadkach ma wpływ na decyzje dotyczące wyboru produktów i usług. Jednak wdrażając idee różnorodności w firmie, można przyciągnąć również konsumentów nieprzywiązujących aż takiego znaczenia do reputacji marki, za to zwracających uwagę np. na jakość obsługi – dzięki zróżnicowanym perspektywom pracowników łatwiej im będzie zrozumieć potrzeby i preferencje klientów o podobnych doświadczeniach, np. z tych samych grup wiekowych.
Cieszy fakt, że duże korporacje stawiają dziś na różnorodność osób pracujących pod względem płci, mikrokultur i społeczności, stają się sprzymierzeńcami różnych grup społecznych oraz promują pozytywne wartości w środowisku biznesowym. W Polsce o słyszalność różnych głosów dbają liderki i liderzy zrzeszeni w klubie DEI Champions, którego stworzenie było jedną z pierwszych inicjatyw Fundacji WłączeniPlus, wywodzącej się z Sukcesu Pisanego Szminką.
Klub działa jako pole do wymiany doświadczeń, budowania świadomości znaczenia polityk DEI oraz edukacji na temat wartości płynących z ich realizowania, pomagając w kreowaniu bezpiecznego, otwartego i sprzyjającego współpracy środowiska biznesowego. Celem Klubu jest też tworzenie i rozwój wspierających ideę DEI narzędzi, przynoszących realne rezultaty i możliwych do wdrożenia w innych firmach zainteresowanych świadomym i efektywnym wykorzystaniem talentów wszystkich osób oraz budowaniem różnorodności.
Członkami klubu DEI Champions są liderki i liderzy największych firm: Autopay SA, Lipton Teas and Infusions, Mastercard Europe, Orange Polska, Citi Handlowy, BNP Paribas, Accenture, Philip Morris International, SAS Institute Central Europe, McKinsey & Company, Altkom Akademia, NatWest Group, Deloitte, w Polsce, Lidl Polska.