Bardzo często zastanawiamy się, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej udoskonalić nasz biznes. Mamy potencjał, jednak czasem brakuje nam środków i możliwości. W tym może pomóc dobrze dobrana do naszych potrzeb franczyza.
Maciej Ptaszyński
Wiceprezes Polskiej Izby Handlu
Franczyza – dla kogo taki model biznesowy jest wskazany?
Franczyza jest niezwykle zróżnicowanym modelem biznesowym. W Polsce mamy ok. 1,5 tysiąca systemów franczyzowych, co oznacza, że jest to dobrze funkcjonujące rozwiązanie. Działają one w różnych obszarach gospodarczych – jest to handel spożywczy, usługi edukacyjne, medyczne, motoryzacyjne (w tym naprawcze), gastronomiczne i wiele innych. To zatem model współpracy, który może się sprawdzić tak naprawdę dla prawie każdego przedsiębiorcy. Zakłada wykorzystanie dobrych praktyk i dorobku w zakresie know-how partnera biznesowego dla innych jego partnerów (franczyzobiorców).
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru sieci franczyzy? Jak wybrać odpowiednią dla siebie?
Przede wszystkim to zależy od tego, czy dopiero planujemy biznes, czy też już w nim działamy i chcemy go rozwinąć. Przygotowując się do wyboru franczyzy musimy zastanowić się, jaki model biznesowy najbardziej nam odpowiada, ponieważ obecnie mamy do czynienia z dużą różnorodnością franczyz. Jedne oferują nam pełen pakiet wsparcia, co jest bardzo ważne np. w przypadku franczyzy w obszarze gastronomicznym (unikalność produktu). Inne mogą pomagać tylko na starcie lub oferując jedynie swój brand. Obszar działalności determinuje wybór rodzaju modelu franczyzowego.
Jaką rolę odgrywa kompleksowość oferty franczyzodawcy? Na czym ona polega?
Jest to kwestia niezwykle indywidualna i zależna od naszych oczekiwań. Kompleksowość oferty z pewnością najlepiej sprawdzi się u przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Już na początku mogą korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie przynosi im franczyza, łącznie z marketingiem, dostępem do zakupu towarów czy też dostaw. Kompleksowość oferty jest tutaj bardzo złożoną kwestią, szczególnie w kontekście sklepów spożywczych, ponieważ franczyzodawcy oferują swoim partnerom wiele dodatkowych usług.
Jakie są najmocniejsze strony franczyzy?
Myślę, że z pewnością jedną z zalet działania we franczyzie jest rozpoznawalność marki. Wszystkie punkty funkcjonują pod jednym brandem, dzięki czemu wykorzystywany jest jeden wspólny marketing. Mały i średni przedsiębiorca nie mógłby pozwolić sobie na np. wielomilionową kampanię reklamową. Działając na zasadzie takiej współpracy jest to możliwe. Franczyzobiorcy mogą również korzystać ze wspólnych zakupów i dostaw, co przyczynia się do ekonomii skali w procesie zakupów i pozyskiwania towarów. W przypadku otwarcia np. sklepu spożywczego franczyzowego partnerzy mają do dyspozycji analizy działań konkurencji. Systemy franczyzowe mają dostęp do ogromnych danych rynkowych. Franczyzobiorcy mogą z nich korzystać, by sprawnie reagować na zmiany zauważane na rynku.