Rynek franczyzy w Polsce osiągnął już pewne nasycenie. Rozwija się bardzo dobrze i nabiera dojrzałości – zarówno pod względem liczby powiązań franczyzowych, jak i relacji pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami.
Dr Marta Ziółkowska
Badaczka franczyzy, adiunkt, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Franczyza w Polsce ma jeszcze spory potencjał wzrostu, m.in. w liczbie nowych franczyzobiorców, liczbie jednostek franczyzowych przypadających na daną sieć oraz w zakresie pomocy udzielanej przez instytucje otoczenia biznesu, takie jak szkoły wyższe.
Niezbędna jest edukacja wszystkich uczestników rynku franczyzy. Zarówno franczyzodawców – w celu oferowania efektywnych modeli franczyzowych zgodnych z zasadami Kodeksu Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy – jak i franczyzobiorców – w zakresie dostarczania klientom właściwej oferty, a także potencjalnych biorców.
Wiele aktywnych zawodowo osób w Polsce nie wie czym jest franczyza i z czym wiąże się bycie franczyzobiorcą. Tymczasem wiedza franczyzowa ma istotny wpływ na trwałość i konkurencyjność systemu franczyzowego. Proces edukacji przyczynia się do budowania trwałych i silnych relacji pomiędzy obiema stronami i oznacza lepsze wyniki, większy poziom satysfakcji franczyzobiorców i mniejsze ryzyko finansowe dla stron. Dlatego kształtowanie kompetencji franczyzowych pozwala na utrzymanie wysokich standardów i osiągnięcie maksymalnej wydajności sieci.
Istotne jest też zdobywanie umiejętności praktycznych, takich jak strategiczne zarządzanie rozwojem czy funkcjonowanie w systemie franczyzowym. Ich zdobycie umożliwiają specjalistyczne szkolenia i inne formy edukacyjne, np. pierwsze w Polsce studia podyplomowe dotyczące w 100 proc. tematyki franczyzy: Zarządzanie Franczyzą, realizowane w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, Polskiej Organizacji Franczyzodawców i Polskiej Izby Handlu. Wykładowcami są akademicy, doświadczeni eksperci i praktycy biznesu. Pierwsze edycja ruszyła w kwietniu, a słuchacze chwalą praktyczne podejście wykładowców i dostosowanie programu do potrzeb rynku.
Studia podyplomowe i certyfikowane kursy dokształcające są bardzo istotnym elementem działań na rzecz rozwoju etycznej franczyzy. Pozwalają wzmacniać franczyzobiorców w ich działalności, a franczyzodawców w budowaniu systemów franczyzowych korzystnych dla obu stron umowy. Programy edukacyjne organizowane przez profesjonalne instytucje powinny być obowiązkowym elementem przygotowania do funkcjonowania we franczyzie.