Skip to main content
Home » Kobieta w biznesie » Kobiety w logistyce – dlaczego warto podążać tą ścieżką?
kobieta w biznesie

Kobiety w logistyce – dlaczego warto podążać tą ścieżką?

Partner wydania:
Partner wydania:

Sylwia Kedzior

Director, Warsaw Branch

Może wydawać się, że logistyka jest zdominowana przez mężczyzn. Jednak jak pokazuje marka DSV, wcale tak nie musi być, a kobiety mogą cieszyć się satysfakcją z pracy i uznaniem na wysokich stanowiskach.

Pani Sylwio, pracuje pani w sektorze biznesu, który w skali UE jest zdominowany przez mężczyzn. Co stanowi faktor determinujący pani sukces w takiej branży? Jakie kompetencje oraz cechy przesądziły o tym, że jest pani w stanie sprawnie koordynować oddział transportu lotniczego i morskiego?

Uważam, że w każdej kobiecie jest trochę z logistyka, ponieważ uwielbiamy planować. Nie osiągniemy jednak sukcesów w pracy, jeśli nie mamy z niej radości. Ja mam to szczęście, że od zawsze ten obszar mnie interesował, a od kilku lat z wielką przyjemnością mogę koordynować transport lotniczy i morski.

To, co pomaga odnaleźć się w branży zdominowanej przez mężczyzn, to z pewnością konsekwencja w działaniu, upór i odwaga. Sama swoją pewność siebie w tej branży budowałam na kontraktach logistycznych, gdzie w teamie znajdowało się 50 mężczyzn, którymi udało mi się zarządzać. Pomogło mi w tym również posiadanie pomysłów, ale i uważne ich słuchanie. Według mnie trzeba też zdać sobie sprawę z tego, że trudne sytuacje będą zdarzały się codziennie – różnią się one tylko kalibrem. Nie powinny determinować w nas stresu, a koncentrację i nastawienie na działanie. W samej logistyce warto też mieć wyczucie biznesowe i zdolność do rozumienia potrzeb klientów.

Na ile w pani działaniach, planach rozwoju, stylu zarządzania ukształtowała Panią nie tylko determinacja, ale również sama organizacja, w której się pani znalazła?

Nasza firma, czyli DSV sprzyja poczuciu, że niezależnie od płci, ważne są nasze kompetencje. Mamy zatem środowisko i przestrzeń, które nam w tym pomagają. W naszej organizacji doceniam również możliwość podejmowania kluczowych decyzji i posiadania pomysłów, które można z powodzeniem implementować w życie. Oczywiście mamy pewne wytyczne, ale na naszym rynku krajowym oraz w innych państwach organizacja daje nam tę moc sprawczą.

Co poradziłaby pani kobietom, które chcą rozpocząć karierę w branży stereotypowo uważanej za „bardziej przyjazną” mężczyznom? Czy powinny one przygotować się na jakieś przeszkody być może nieobecne w bardziej „uniwersalnych” sektorach?

Według mnie, aby osiągnąć sukces w branży stereotypowo uważanej za męską, trzeba mieć cierpliwość i dawać współuczestnikom rynku trochę czasu. Warto też skalować próby nacisku do swoich pomysłów. Należy wypracować kompromisowe sposoby działania, ponieważ w damsko-męskim świecie panowie potrzebują więcej czasu, a panie mniej emocji i zero-jedynkowego działania. Inaczej może to blokować sposobność ścieżki rozwoju kobiet, które przecież mają kompetencje na tym samym poziomie lub wyższe.

Trendy w zatrudnieniu w branży logistycznej

Karolina Adamiec-Vook

Managing Director

Czy branża logistyczna jest tak samo atrakcyjna dla kobiet, jak i dla mężczyzn? Jakie trendy obecnie obowiązują na rynku pracy? Na te i wiele innych pytań odpowie nam ekspertka, zarządzająca jedną z grup DSV. 

Branża logistyczna jest rozwijającym się, kluczowym sektorem dla polskiej gospodarki, odpowiadającym za 9,3 proc. krajowego PKB – jej rozwój jest determinowany również przez pracowników, zarówno tych wykwalifikowanych, jak i pracujących fizycznie. Jak przedstawiają się aktualne tendencje na rynku rekrutacji w sektorze TSL i co ma wpływ na te trendy?

To, z czym mierzymy się już od dłuższego czasu jako pracodawcy, to niedobór pracowników i walka o talenty. Ze względu na starzejące się społeczeństwo oraz inne czynniki (m.in. wojna w Ukrainie), pracowników jest mniej i niestety będzie coraz mniej. Szczególnie, że branża logistyczno-magazynowa jest jak na razie dość nisko zautomatyzowana, zatem rąk do pracy jest potrzebnych więcej. Do tego dochodzi oczywiście ciągła presja płacowa, która jest spowodowana jedną z najwyższych od lat stóp inflacji. Z tego względu zmiana pracy obecnie odbywa się najczęściej z powodów finansowych. Kandydaci coraz częściej będą oczekiwać przejrzystości finansowej już na etapie aplikowania na dane stanowisko. Kolejnym trendem będzie elastyczność pracy, work-life balance oraz możliwość pracy hybrydowej. Z pewnością na te kwestie wpływ miała m.in. pandemia.

Jak postrzegana jest praca w sektorze logistycznym i jak przedstawiają się realne trendy satysfakcji pracowników w tej branży?

Jako grupa DSV stosunkowo niedawno przeprowadziliśmy badanie satysfakcji naszych pracowników. Dotyczy to bardzo dużej, reprezentatywnej grupy (prawie 45 tys. osób z całego świata). Badane były dwa główne indeksy – satysfakcja i motywacja oraz lojalność. Jako DSV w satysfakcji i motywacji otrzymaliśmy wynik 76, a w lojalności 84 – oba te indeksy są wyższe, niż w całym benchmarku logistycznym, co obrazuje, jak pracownicy dobre czują się w naszej grupie DSV.

Sektor logistyczny jest nadal bardzo ściśle kojarzony z typowo męskim środowiskiem – czy to rzeczywiście odbija się rykoszetem na trudności wprowadzenia kultury różnorodności w organizacjach działających w tej branży?

Jest to możliwe w męskim świecie, co widać po moim przykładzie. Obserwuję też, że idzie to obecnie w bardzo dobrym kierunku. Przykładowo, w grupie DSV przy stanowiskach menadżerskich, tzw. shortlista (ścisła lista) kandydatów musi być równa, jeśli chodzi o proporcje kobiet do mężczyzn. W zależności od działu, w DSV stosunek płci wynosi 50:50, a w niektórych jest to nawet 100 proc. kobiet (m.in. w administracji, czy też copackingu).

Jednak jeśli branże stereotypowo uznawane za męskie chcą otworzyć się na kobiety, muszą przede wszystkim zniwelować różnice w wynagrodzeniu. Stąd też koncepcję jawności wynagrodzeń uważam za bardzo dobry pomysł.

Next article