Dr Bianka Siwińska
Prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz CEO Perspektywy Women in Tech; jej pasją jest budowanie zmiany w świecie technologii
Branża technologiczna, a już szczególnie IT, czeka na kobiety i ma im do zaoferowania jakościową karierę. Należy jednak wdrożyć wiele zmian, by wyrównać proporcje między płciami w sektorze.
Czy kobiety nadal potrzebują wsparcia na drodze zawodowej w branży TECH?
Przez ostatnie lata wiele się zmieniło w tej kwestii, ale nadal widzimy silną potrzebę promowania branży TECH wśród kobiet. Warto zadbać, by dziewczynki w szkole, a potem na studiach wybierały tę ścieżkę kariery. Obecnie na kierunkach informatycznych tylko 15 proc. studiujących stanowią kobiety. Dlatego gdy już studiują należy zatroszczyć się o to, by nie rezygnowały, podejmowały pracę w branży, wierzyły w siebie i ceniły się na rynku pracy. Warto także organizować kampanie społeczne jak np. zainicjowana przez nas Dziewczyny na Politechniki!
Jak wygląda kobiecy profil zawodowy w TECH? Co musimy zmienić, aby wyrównać szanse?
Niestety często kobiety zajmują niższe stanowiska, gdzie wymagane są bazowe umiejętności, np. w testowaniu czy kierowaniu projektami. Mniej jest ich w programowaniu i jego wyższych stopniach. Kobiety obejmują mniej impaktowe funkcje, gdzie zarobki są mniejsze. Najczęściej osoby z wykształceniem kierunkowym zajmują wyższe stanowiska, jednak nadal w porównaniu do mężczyzn kobiety rzadziej kończą studia techniczne. Dodam jednak, że kobiety w IT były od zawsze. Ich obecność zmniejszyła się, gdy branża z niszowej, bardziej naukowej, przeobraziła się w wielki światowy przemysł. W latach 80. stała się bardziej atrakcyjnym sektorem i szybko została zdominowana przez mężczyzn.
Jak postrzegać przyszłość kobiet w TECH?
Zdecydowanie można ją postrzegać pozytywnie. Od 16 lat obserwuję rynek oraz stosunek społeczny do kobiet w branży. Zauważam coraz większe zainteresowanie dziedziną, wiele przykładów świetnych karier, ale też sporo akcji, działań, programów wspierających i zachęcających kobiety do pracy w sektorze TECH. Widzę też coraz większą świadomość na ten temat. Kobiety efektywniej sięgają po sukcesy i awanse w tej branży – wspierają się wzajemnie i promują.