Skip to main content
Home » Mikrofirma » Małe samochody w firmie – elastyczność rozwiązań wobec różnych potrzeb przedsiębiorców
mikrofirma

Małe samochody w firmie – elastyczność rozwiązań wobec różnych potrzeb przedsiębiorców

małe samochody
małe samochody
Jakub Faryś

Jakub Faryś

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Podstawowym kryterium przy wyborze samochodu – czy do użytku własnego, czy też do prowadzenia działalności gospodarczej, powinna być bardzo dobra ocena naszych potrzeb i możliwości finansowych. Innego bowiem samochodu potrzebuje kurier, który codziennie dostarcza kilkaset paczek, a innego – ktoś, kto jest np. hydraulikiem i kilka razy dziennie dojeżdża do klienta.

Należy pamiętać, że istotny jest nie tylko cel użytkowania, który wiąże się z rodzajem prowadzonej działalności, ale także sposób użytkowania. Jeśli z samochodu będziemy korzystać bardzo intensywnie, to decydując się np. na leasing będziemy ponosili niższe koszty niż w przypadku częstego korzystania z okazjonalnego wynajmu na krótki czas. Kolejną bardzo istotną kwestią jest wybór napędu. Dziś blisko co trzeci z rejestrowanych pojazdów to samochód niskoemisyjny. Jeżeli zatem nasza działalność wymaga częstych podróży po mieście, a wykonywane trasy nie przekraczają 100-150 km, warto rozważyć zakup pojazdu elektrycznego bateryjnego. Gdy natomiast będziemy jeździli często i na bardzo długich trasach to, z powodu nie najlepiej rozwiniętej infrastruktury ładowania, warto rozważyć nabycie samochodu z napędem hybrydowym, hybrydy plug-in czy też klasycznym spalinowym. Równie ważny jest wybór rodzaju nadwozia, które powinno być dostosowane do rodzaju przewożonych ładunków.

W przypadku gdy będziemy przewozić np. materiały budowlane, to oczywistym wyborem będzie samochód dostawczy. W przypadku transportu lżejszych ładunków zapakowanych np. w czyste kartony można rozważyć zakup samochodu z nadwoziem SUV czy kombi. Taki samochód da nam możliwość – oczywiście po zapłaceniu odpowiedniego podatku – również prywatnego użytkowania. Dziś, gdy wspólnie walczymy z globalnym ociepleniem klimatu możemy włączyć się do tej walki nie tylko poprzez wybór niskoemisyjnego napędu, o czym wspominałem wyżej, ale też poprzez wybór odpowiedniej wielkości samochodu. Często zdarza się bowiem, że podejmując decyzję o modelu ulegamy swego rodzaju presji i decydujemy się na pojazd „ponadwymiarowy”.

Dlatego – oprócz decyzji o wyborze marki, modelu, rodzaju napędu czy typu nadwozia, warto pomyśleć też o jego wielkości. Może zdarzyć się bowiem, że podczas użytkowania zbyt dużego auta po pierwsze – nie wykorzystamy w pełni jego pojemności, po drugie – codzienne użytkowanie będzie nas znacznie więcej kosztowało i po trzecie – nasz samochód będzie przyczyniał się do zanieczyszczenia środowiska w większym stopniu niż to konieczne.

Podsumowując chciałbym posłużyć się bardzo popularnym niegdyś powiedzeniem „każdemu według potrzeb”. Przed zakupem upewnijmy się zatem, czy wybrany model będzie optymalny z punktu widzenia naszych potrzeb biznesowych i finansowych oraz – czy jako nasze miejsce pracy – będzie nam dawał komfort i przyjemność codziennego użytkowania.

Next article