Wyroby stolarki budowlanej dobierane są do danej inwestycji nie tylko pod kątem parametrów termicznych i bezpieczeństwa antywłamaniowego, lecz również trwałości, wygody użytkowania oraz estetyki. Komfortową obsługę tego typu rozwiązań, poza wysoką jakością samych produktów, zapewnia ich prawidłowy montaż.
Zdzisław Maliszewski
Doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD
Okna, drzwi czy też bramy garażowe stanowią dziś bardzo ważne elementy praktycznie każdego budynku. Dostępne obecnie na rynku wyroby stolarki budowlanej to rozwiązania zupełnie inne niż te, z których korzystać można było jeszcze kilkanaście lat temu – zarówno pod względem parametrów w zakresie energooszczędności, jak i trwałości oraz komfortu obsługi. Rola tego typu, wysokiej jakości produktów cały czas rośnie, czego przykładem może być chociażby duża popularność wielkoformatowych przeszkleń, które spełniają wiele różnych funkcji – zapewniają nie tylko dostęp do budynku naturalnego światła, lecz również wymianę powietrza oraz ułatwiają kontakt z najbliższym otoczeniem obiektu.
Z wymagań stawianych przez regulatorów rynku i oczekiwań odbiorców wynika silne nastawienie na energooszczędność wyrobów. Inwestycja w ciepłe, ciche i szczelne wyroby stolarki budowlanej powinna być jednak powiązana z ich dobrym montażem.
Dobry montaż tak samo ważny jak dobry produkt
Nieszczelna stolarka budowlana generuje nawet 25 proc. strat ciepła w domach jednorodzinnych i do 45 proc. ubytków energii cieplnej w blokach mieszkalnych. Przekłada się to na wzrost kosztów eksploatacji obiektu oraz spadek komfortu jego użytkowania. Podstawą dobrego montażu stolarki budowlanej jest odpowiednie umieszczenie wyrobu w otworze montażowym, jego stabilne zamocowanie a następnie skuteczne uszczelnienie. Szczelność całej przegrody jest taka, jak szczelność jej najsłabszego elementu, dlatego montaż stolarki budowlanej musi być kompletny, tzn. zabezpieczać wszystkie newralgiczne punkty.
Komfort termiczny oraz ograniczenie ryzyka ewentualnego zawilgocenia zapewnia tzw. montaż warstwowy, zwany również „ciepłym”. Używane są tu specjalne taśmy, z których każda spełnia inną funkcję. Innym, coraz częściej stosowanym sposobem montażu, wykorzystywanym zwłaszcza w przypadku stolarki okiennej, jest tzw. montaż w warstwie izolacji. Okno jest tu wysunięte w docieplenie ścian zewnętrznych budynku, co skutecznie minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych.
Współcześni inwestorzy mogą korzystać z coraz bardziej energooszczędnych wyrobów stolarki budowlanej. Aby w pełni wykorzystać ich zalety i cieszyć się oszczędnościami uzyskanymi w skutek ograniczenia strat ciepła, należy jeszcze zadbać o prawidłową instalację. Mimo, że jest to końcowy etap całej inwestycji w nową stolarkę budowlaną, to w dużej mierze od niego zależy, czy zakupione rozwiązanie spełni swoje funkcje. Dobry produkt i dobry montaż to połączenie, które zapewni komfortowe użytkowanie profesjonalnie zainstalowanych wyrobów.
Prawidłową instalację wyrobów stolarki budowlanej promuje kampania społeczna „DOBRY MONTAŻ”, organizowana przez Związek POiD. Jej Partnerami są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.