Ważną płaszczyzną przy projektowaniu biur jest rozpoznanie charakteru samej firmy.
Jerzy Woźniak, Paweł Garus
Architekci z biura projektowego mode:lina™
Zgodnie z filozofią projektową mode:lina: forma jest wynikiem zachowań użytkownika. Musimy wiedzieć jak najwięcej o użytkownikach biura – kto tam pracuje i w jaki sposób, jak wszyscy się komunikują i w jaki sposób się poruszają. Dopiero wiedząc to wszystko możemy z zaproponować układ funkcjonalny pomieszczeń, komunikację między nimi, lub komfortowe rozmieszczenie stanowisk pracy.
Dobrze zaprojektowana funkcja nigdy nie wyjdzie z mody.
Podczas realizacji projektu dla Opera Software we Wrocławiu odwiedziliśmy ich stare biuro żeby dokładnie przyjrzeć się ich pracy. Rozmawialiśmy zarówno z managerami jaki i samymi pracownikami, dzięki czemu wiedzieliśmy które rozwiązania się sprawdzają, a które nie. Mieliśmy jasny obraz jak od strony funkcjonalnej podejść do projektu.
Dlatego też przestrzenie do pracy zostały zaprojektowane tak, żeby nikt nie siedział tyłem do drzwi i nikt nikomu nie zaglądał przez ramię w ekran komputera.
W innej organizacji oczywiście może być zupełnie inaczej: pracownicy mogą przecież lubić pracę przy jednym wspólnym stole ale to już my jako projektant musimy dowiedzieć się tego wcześniej zanim zaczniemy projektować.
Istotne jednak jest aby pamiętać podczas projektowania o kluczowych dla komfortu pracy elementach: akustyce biura, warunkach termicznych oraz oświetleniu. To po prostu musi być dobrze zaprojektowane. Na rynku jest mnóstwo świetnych rozwiązań, które pomagają utrzymywać te warunki. Jednak dzięki pomysłowości wiele z nich można wykonać nisko budżetowo.
Kolejną ważną płaszczyzną przy projektowaniu biur jest rozpoznanie charakteru samej firmy, jakie wyznaje wartości, jej lokalizacja i to jaki chcą wysyłać sygnał wewnątrz do pracowników oraz na zewnątrz do Kontrahentów i mediów. Wśród tych informacji można odnaleźć inspirację do stworzenia warstwy estetycznej projektu, która będzie tożsama z marką ale pozwoli znaleźć oryginalne i niepowtarzalne rozwiązania.
Wszystkie te elementy razem sprawiają, że biuro jest przyjazne pracownikom. Biuro jest przyjazne wtedy kiedy czujemy się w nim dobrze. A czujemy się w nim dobrze, kiedy wszystko dobrze funkcjonuje oraz uzupełnione jest miejscami, które sprzyjają kontaktom międzyludzkim.
W biurach dużo się rozmawia, dlatego musi być w nich dużo zarówno przestrzeni zapewniających prywatność w wyciszonych budkach telefonicznych, różnej wielkości sal konferencyjnych. Bardzo ważnym pomieszczeniem, które niestety często jest pomijane, jest nap room (pokój drzemki), gdzie można odpocząć i zebrać myśli.
Świetnie także, że Inwestorzy decydują się na umieszczenie w swoich biurach miejsc na mniej formalne spotkania, gdzie możemy umieścić różne dodatkowe funkcje. To może być mini-biblioteka, czy miejsce wypełnione zielenią. To mogą być także miejsca, które będą ułatwiać codziennie funkcjonowanie – w końcu w pracownicy spędzają w biurach wiele godzin. Wreszcie, można też pomyśleć o nietypowym sposobie pracy, np. praca na stojąco czy na ruchomej bieżni (niektórym lepiej się myśli gdy są w ruchu). Niektórzy pracują nawet na rowerze! Są już biura w Polsce, które idą w tym kierunku.
Fajnie też, gdy te wszystkie miejsca są wyposażone w rozwiązania, które stymulują kreatywność i nietypowy sposób pracy. Czyli oprócz standardowych tablic w salach konferencyjnych i biurach mogą pojawić się panele dotykowe oraz stoły i inne płaszczyzny, po których po prostu można pisać. Dzięki temu spotkania przestają być tylko zwykłymi spotkaniami, ale także pomagają generować nowe pomysły i inicjatywy.