Skip to main content
Home » Samochód w firmie » Flota przyszłości – jak dobrze nią zarządzać?
Samochód w firmie

Flota przyszłości – jak dobrze nią zarządzać?

Fot.: Katarzyna Lasota

Natalia Misiaczyk

Członek Zarządu – Sekretarz Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. Zwyciężczyni jubileuszowej 10. edycji Eksperta Flotowego 2022. Tegoroczna absolwentka studiów podyplomowych na kierunku: Zarządzanie Flotą Samochodową i Mobilnością na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Na co dzień miłośniczka motoryzacji i pasjonatka kolarstwa.

W dziedzinie motoryzacji, w tym zarządzania flotą czeka nas wiele zmian. Jak zatem być dobrym flotowcem i odpowiadać na potrzeby zarówno firmy, jak i jej pracowników?

Jest pani kobietą w świecie motoryzacji, który do niedawna uznawany był głównie za męski. Skąd wzięło się u pani zainteresowanie tematyką flotową?

W tym męskim świecie coraz więcej mamy kobiet. Najbardziej zauważalne jest to w mediach społecznościowych, gdzie jako pasjonatki i entuzjastki motoryzacji dzielimy się swoim doświadczeniem. Osobiście powoli wkraczałam w ten świat – zaczęło się od poszerzania obowiązków w pracy, gdzie dział związany z flotą połączony był z księgowością. Będąc jej częścią, spodobała mi się ta tematyka, zatem postanowiłam się w niej rozwijać w pracy, jak i uczestnicząc w dedykowanych szkoleniach. Pasję do motoryzacji zaszczepił we mnie również mój partner, z którym należymy do jednego z polskich klubów motoryzacyjnych.

Została pani zwyciężczynią jubileuszowej 10. edycji Eksperta Flotowego 2022 – jak czuje się pani z takim wyróżnieniem?

Był to dla mnie niezapomniany wieczór i niesamowite emocje, a sam tytuł był uwieńczeniem pracy, którą włożyłam w przygotowania do tego konkursu. Nie spodziewałam się, że dzięki temu wyróżnieniu, dalsze moje losy w branży flotowej nabiorą aż takiego tempa. Przez ostatni rok od plebiscytu ukończyłam studia z zarządzania flotą samochodową i mobilnością na Politechnice Warszawskiej, byłam prelegentką na kilku wydarzeniach branżowych, udzieliłam wielu wywiadów i porad eksperckich, poznałam wspaniałych ludzi z branży, a także dołączyłam do Zarządu Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych jako Sekretarz.

Biorąc pod uwagę pani doświadczenie w branży, jakie zmiany i wyzwania czekają menadżerów flotowych?

Menadżerowie flot są odpowiedzialni m.in. za kontrolowanie kosztów operacyjnych floty – związanych z paliwem, utrzymaniem pojazdów, ubezpieczeniami. Wielość i złożoność tych danych, będzie wymagać od nich umiejętności sprawnej analizy. Muszą oni być także na bieżąco z nowinkami technologicznymi, a ich działania powinny być zgodnie z przepisami prawa i procedurami wewnętrznymi danego przedsiębiorstwa. Zmiany mogą nastąpić również w sposobie zarządzania mobilnością pracowników, np. poprzez wprowadzenie zasad współdzielenia pojazdów.

Jak ważne jest wprowadzanie ekologicznych rozwiązań? Czy jako menager floty czuje pani się odpowiedzialna wprowadzać ekologiczne rozwiązania?

Najbliższe lata będą związane z elektryfikacją flot samochodowych. Pakiet Fit for 55 i zawarte w nim ograniczenia emisji CO₂ będą stanowić jedno z wyzwań dla menadżerów. Powinni oni rozważyć alternatywne źródła napędu i wprowadzanie pojazdów elektrycznych do swoich flot, by zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko. Wielu menadżerów stawia sobie za cel promowanie ekologicznych postaw wśród współpracowników, kierując ich m.in. na szkolenia z jazdy defensywnej.

Jak zmieniał się rynek flotowy na przestrzeni ostatnich lat? Jakie działania i ruchy zostały podjęte po pandemii?

Pandemia wymusiła na menadżerach elastyczny model zarządzania flotą. Brak dostępności nowych samochodów wymógł na nich obowiązek negocjowania i aneksowania umów leasingowych czy też najmu. Musieli oni również szukać nowych rozwiązań, by zachować ciągłość mobilności w firmach. Okres pandemii był także dobrym momentem na przeprowadzanie wewnętrznych audytów flotowych, wyznaczenia przez menadżerów wskaźników efektywności (KPI) i aktualizację polityki flotowej.

Jakie ma pani rekomendacje dla przyszłych menagerów flotowych?

Rozpoczynając pracę na tym stanowisku, trzeba mieć świadomość, że jest się odpowiedzialnym nie tylko za efektywne zarządzanie wszystkimi pojazdami w firmie, ale również za zachowanie dobrych relacji z kierowcami, partnerami i dostawcami usług. Przyszłym menadżerom mogę doradzić, by śledzili trendy branżowe, nie bali się wyzwań i realizowali założone cele przy stałym poszerzaniu swoich kwalifikacji zawodowych.

Next article