Skip to main content
Home » Samochód w firmie » Rozwiązania flotowe dla małych i średnich przedsiębiorstw
Samochód w firmie

Rozwiązania flotowe dla małych i średnich przedsiębiorstw

Jakub Faryś

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Zachowanie płynności mobilności w firmach gwarantuje ich rozwój i sukces. Jakie zatem należy podjąć kroki, by mimo kryzysu ją podtrzymać? Czy istnieją wygodne rozwiązania flotowe zabezpieczające małe i średnie przedsiębiorstwa przed jej utratą?


Jaki wpływ na dostępność nowych aut miał kryzys i pandemia?

Problemy spowodowane pandemią, czyli zerwane łańcuchy dostaw, a w efekcie kryzys półprzewodnikowy, powoli mijają. Natomiast w ich miejsce pojawiły się inne czynniki (np. wojna w Ukrainie), które spowodowały zaburzenia w dostawach części podzespołów – w tym wiązek przewodów sprowadzanych z tego kraju.

Pandemia wymusiła na użytkownikach nowy paradygmat użytkowania aut – okazało się, że części podróży służbowych można uniknąć, a ilość wyjazdów może być znacznie zredukowana, co oznacza, że w niektórych firmach potrzeba mniej samochodów we flocie. W związku z tym wybrane przedsiębiorstwa podejmują próby współdzielenia pojazdów – w ich firmach nie ma samochodów służbowych przypisanych do konkretnych użytkowników, a istnieje pewna pula aut, z których mogą oni korzystać. Przez to samochody są intensywniej eksploatowane, ale za to jest ich mniej.

Jaką przewagę nad tradycyjnym leasingiem ma wynajem długoterminowy?

Wybierając wynajem długoterminowy auta w jednej miesięcznej racie mamy zapewnione wszystkie koszty związane z eksploatacją. Nie musimy przejmować się dodatkowymi zobowiązaniami, np. wymianą opon czy serwisowaniem. W wynajmie długoterminowym nie interesuje nas nic, poza kontrolowaniem przebiegu, ponieważ jest on limitowany. Oczywiście można go zwiększyć, ale automatycznie na koniec umowy pojawi się dodatkowa opłata. Dodatkowo w wynajmie długoterminowym po okresie użytkowania oddajemy samochód bez obowiązku wykupienia go.

Dlaczego firmy tak chętnie decydują się na wynajem długoterminowy?

Z punktu widzenia księgowości wynajem długoterminowy zapewnia nam jeden, stały miesięczny koszt. Daje to dużą wygodę i przewidywalność wydatków. Koszty w wynajmie długoterminowym i leasingu są porównywalne, jednak w pierwszej opcji są one rozłożone w czasie i nie wymagają od przedsiębiorcy zapłacenia jednorazowo np. kilku tysięcy za wymianę opon w kilku samochodach.

Czy wynajem jest tylko dla dużych przedsiębiorstw? Jak małe przedsiębiorstwa mogą z niego skorzystać?

Nawet osoba prowadząca jednoosobową działalność może skorzystać z wynajmu długoterminowego. W dużych firmach zazwyczaj zatrudnia się pracownika na stanowisko kierownika floty, który nią zarządza. Do jego obowiązków należy monitorowanie kosztów, stanu technicznego pojazdów, pilnowanie terminów przeglądów i wymiany opon. W mniejszych firmach nie zawsze jest taka osoba. Nie każdy zna się na motoryzacji, dlatego w takim przypadku wynajem długoterminowy zdejmuje wszystkie te zobowiązania i jest po prostu wygodniejszy.

Czym jest Full Service Leasing? Jak pomaga mniejszym przedsiębiorcom uniknąć niepożądanych kosztów?

Jest to usługa, która łączy w sobie korzyści wynajmu długoterminowego z leasingiem i umową serwisową. Zawiera ona wszystkie usługi serwisowe wraz z wymianą opon itp. Jedną z jej głównych zalet jest przewidywalność kosztów. Gdy np. we flocie dziesięciu pojazdów nagle okaże się, że musimy wymienić wszystkie komplety opon, koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych jest rozłożony, a rata leasingu uśredniona. Podobnie jest z przeglądami i innymi usługami – zawierając je w miesięcznej racie, wiemy na pewno, że nie będziemy mieli tzw. pików finansowych. Dzięki temu inżynieria finansowa w naszym przedsiębiorstwie jest prostsza, a my możemy precyzyjnie szacować wydatki.

Next article