Łukasz Klamka
Dyrektor ds. rozwiązań flotowych w Shell Polska
Z jakich dodatkowych usług może skorzystać przedsiębiorca, decydując się na kartę paliwową Shell?
Zanim opowiem o dodatkowych usługach, chcę wspomnieć o najważniejszym aspekcie, który jest szczególnie istotny dla naszych klientów – czyli o unikalnym zasięgu naszej karty. Karta Shell Card jest akceptowana na blisko 1300 stacjach paliwowych w Polsce (w tym na stacjach Lotos/MOL i MOYA) i 38 tys. stacji w Europie. Jeśli chodzi o dodatkowe usługi, to chcemy, aby użytkownicy naszej karty mieli kompleksową ofertę. Z tego względu Shell Card można nie tylko dokonywać transakcji za paliwo, ale za szereg innych produktów i usług. Od kawy poczynając, poprzez myjnie, a kończąc na opłatach drogowych. Mamy też dopasowane narzędzia, które ułatwiają zarządzanie flotą i przyspieszają czas pracy kierowcy. Jednym z nich jest SmartPay, dzięki któremu kierowcy posiadający Shell Card mogą płacić za tankowanie mobilnie, bez konieczności podchodzenia do kasy. Proste, a bardzo skuteczne. Ponadto wszystkie transakcje dokonane kartami Shell Card są widoczne w jednym miejscu ze zbiorczą fakturą –
w aplikacji Shell Fleet Hub.
Drugi kluczowy aspekt dotyczący korzyści z posiadania karty paliwowej Shell to wspieranie naszych klientów w przejściu floty na rozwiązania niskoemisyjne. Dla flot elektrycznych i mieszanych dedykowana jest Shell Card EV, która zapewnia wygodny dostęp do ponad 2 700 punktów ładowania w Polsce i ponad 500 tys. w Europie, również do szybkich ładowarek IONITY. Dzięki prostej i intuicyjnej aplikacji Shell Recharge można bez problemu znaleźć najbliższą stację ładowania i sprawdzić jej moc czy dostępność.
Jeśli firma nie jest jeszcze gotowa na przejście na flotę hybrydową czy elektryczną, to może zdecydować się na usługę kompensacji emisji dwutlenku węgla danego przejazdu. Na podstawie zużytego przez daną flotę paliwa obliczana jest emisja CO2, a następnie wyliczana jest kwota kompensacji.
Natomiast dla klientów, którzy potrzebują doradztwa i kompleksowego wsparcia w ustaleniu planu drogi do neutralności klimatycznej floty, mamy nasz innowacyjny program Accelerate to Zero. Jest to 4-etapowy plan działania, który opracowany indywidualnie dla klienta wspiera osiągnięcie celu zerowej emisji netto floty.
Zdradzę również, że mamy przygotowane także nowe rozwiązanie, które właśnie wdrożyliśmy. Jest nim telematyka, która dzięki dogłębnej analizie danych z pojazdu i karty paliwowej pozwala zwiększyć efektywność flot oraz bezpieczeństwo kierowców. Daje również możliwość określenia, czy konkretny użytkownik jest już gotowy do przejścia na elektromobilność, biorąc pod uwagę trasy, po których się przemieszcza, przebyte kilometry i dostępną infrastrukturę. Telematyka pozwala wyłapywać ekstrema w użytkowaniu wszystkich pojazdów i podejmować działania zaradcze, jak dodatkowe szkolenia z wydajnej jazdy czy programy motywacyjne. To wszystko redukuje ślad węglowy, na czym nam, jako firmie dążącej do redukcji emisji CO2, bardzo zależy.
W jaki sposób pracodawca może zarządzać kartami flotowymi Shell?
Istnieje szereg rozwiązań w zależności od potrzeb pracodawcy. Za pośrednictwem portalu Shell Fleet Hub można zamawiać, blokować i odblokowywać karty. Portal pomaga także określać limity (dzienne czy paliwowe), a także ustawiać alerty bezpieczeństwa niezwłocznie informujące np. o pojawieniu się nietypowych transakcji. Dobrze prowadzony biznes wymaga regularnej kontroli i szerokiego spojrzenia, dlatego Shell Fleet Hub umożliwia samodzielne skonfigurowanie i pobranie potrzebnych raportów, np. dotyczących zużycia paliwa.
Zdajemy sobie sprawę, że flota flocie nierówna. Każda ma swoje potrzeby i różni się wielkością. Aby jeszcze bardziej dopasować usługę do klientów, mamy specjalne rozwiązanie dla właścicieli małych i średnich firm oraz zarządców flot (do 10 pojazdów). Shell Fleet App umożliwia monitorowanie wydatków na kartach paliwowych oraz ich elastyczną kontrolę. Aplikacja pomaga skrócić czas oraz koszty administracyjne i księgowe, dzięki czemu właściciele firm mogą skupić się na rozwoju biznesu. Użytkownicy uzyskują również dostęp do konkurencyjnych rabatów, co pozwala im zaoszczędzić na wydatkach paliwowych.
Jaki rabat procentowo może uzyskać przedsiębiorca, korzystając z karty paliwowej?
Rabat jest wyrażany wartościowo i zależy od wielu czynników, w tym wielkości floty, rodzaju produktu, modelu cenowego, specyficznych potrzeb klienta czy miejsca tankowania. Bardzo ważnym elementem jest też bezpieczeństwo transakcji paliwowych klienta. Shell Card ma wysokie zabezpieczenia w postaci CHIP & PIN, co w najwyższym stopniu chroni klienta przed nieautoryzowanym użyciem karty. Pragnę jednak zaznaczyć, że w obecnych warunkach dużo ważniejsze jest, aby rozwiązania flotowe dawały komfort i wygodę oraz pozwalały skupić się na prowadzeniu podstawowej działalności przynoszącej dochód przedsiębiorstwu. Na to składa się szereg produktów i usług, takich jak wspomniane wcześniej aplikacje i programy ułatwiające korzystanie z kart paliwowych, dodatkowe funkcjonalności, które znacząco poprawiają efektywność zarządzania flotą i pozwalają zaoszczędzić pieniądze oraz czas spędzony na administracji.