Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego JETRO jest instytucją rządową, powołaną w celu promocji handlu i inwestycji pomiędzy Japonią i resztą świata.
Mikihiko Shimizu
Dyrektor generalny przedstawicielstwa JETRO w Warszawie
W ramach działalności biura JETRO w Warszawie obserwujemy, że japońskie firmy zachęcone stabilnym wzrostem gospodarczym Polski coraz częściej zwracają się w tym kierunku, poszukując partnerów.
Popularna na świecie japońska sake wchodzi i do Polski. Wartość eksportu sake z Japonii do Polski już w październiku 2018 przewyższyła kwotę za cały rok 2017, w kolejnych restauracjach można spróbować doskonałej sake. Biorąc to pod uwagę, we wrześniu 2018 we współpracy z Japońskim Stowarzyszeniem Producentów Sake i Ambasadą Japonii zorganizowaliśmy rozmowy handlowe oraz przyjęcie w rezydencji ambasadora Japonii. Przybyli goście – importerzy, przedstawiciele restauracji, sommelierzy i barmani – mieli okazję poznać sake z dziesięciu znanych japońskich browarów, pierwszy raz prezentujących ofertę w Polsce. Warto wspomnieć, że sake – podobnie jak wino – posiada wiele odmian, a nazwa „japońska sake” (nihonshu) jest chroniona oznaczeniem geograficznym. Czekamy, kiedy w Polsce zaczną działać sake sommelierzy, podobnie jak na zachodzie Europy.
Na początku lutego br. w wyjeździe pod hasłem „Poznaj smaki sake północnych regionów Japonii” na zaproszenie JETRO wzięli udział szefowie kuchni i właściciele restauracji Alon Than (m.in. Izumi Sushi) i Marek Popławski (Buri Sushi) oraz Marek Krasieńko, dyrektor handlowy Kuchni Świata SA, największego importera sake w Polsce.
Coraz więcej restauracji – podobnie jak Izumi Sushi i Buri Sushi – stawia na markową sake i dobrej jakości składniki sprowadzane bezpośrednio z Japonii. Importerzy i dystrybutorzy: Kuchnie Świata, Kokoro Smaki Japonii czy World of Asia notują rosnącą sprzedaż i zainteresowanie oryginalnym ryżem, warzywami czy owocami morza.
Pojawiają się też polskie firmy gotowe inwestować w Japonii. Aktualnie trzecia największa gospodarka świata, pomimo słabszego PKB w ostatnich latach, kryzysu 2008 roku i wielkiego trzęsienia ziemi w 2011, notuje rosnący napływ BIZ.
Dla Polski jednym z ciekawszych kierunków inwestycyjnych jest branża IT.
W październiku 2018 zorganizowaliśmy misję wyjazdową firm branży LOT z Polski, Węgier i Czech. Polska szczyci się wysokim poziomem kwalifikacji pracowników, czego potwierdzeniem jest umieszczenie tu kampusu Google. Członkowie misji odwiedzili tokijskie targi nowoczesnych technologii CEATEC, wzięli udział w spotkaniach B2B, w networkingu z klientami NTT Data itp. Planujemy kolejne edycje inwestycyjnych programów.
JETRO wspiera zarówno japońskie firmy rozwijające biznes za granicą jak i firmy zagraniczne, które rozważają działanie w Japonii. Potencjalnym inwestorom oferujemy bliskie wsparcie od najwcześniejszych etapów inwestycji. JETRO udzieliło pomocy m.in. PLL LOT, dzięki którym od marca będziemy mogli skorzystać z bezpośrednich lotów między Warszawą i Tokio codziennie.
Na koniec należy wspomnieć o wchodzącej w życie umowie o partnerstwie gospodarczym i wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią (FTA-EPA). Podpisana w lipcu 2018 umowa ułatwi wymianę handlową: cła mają zostać obniżone lub zniesione, a certyfikaty i standardy staną się wzajemnie honorowane. Oczekujemy nasilenia zainteresowania Japonii kontaktami handlowymi z Unią, w tym z Polską. Jest to nasze „pięć minut”, które powinno zostać wykorzystane.